Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe la tranzactionarea imobilelor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe la tranzactionarea imobilelor

Buna ziua,

As vrea sa intreb ce taxe i se percep celui care cumpara un imobil ? :-/ Dar celui care vinde ?
Vorbesc despre tranzactii intre persoane fizice.

Va multumesc
dory.na, utilizator
Vanzatorul trebuie sa plateasca impozitul pentru transferul imobilelor din patrimoniul personal.
Si cumparatorul plateste onorariul pentru autentificare.
Da,ma gandeam eu...eventual statul ia taxa prevazuta prin lege.
Care este valoarea acestora...mai sapam ! Multumesc de asa raspunsuri
In ceea ce-l priveste pe vanzator, depinde de cat a detinut imobilul:
Daca l-a detinut sub 3 ani, impozitul e:
- 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv;
Mai mult de 3 ani:
- 2% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv.
dory.na a scris:

Care este valoarea acestora...mai sapam ! Multumesc de asa raspunsuri

In ceea ce priveste taxa de autentificare aceasta depinde de valoarea imobilului (!?- pe care ne-ati scris-o unde?) si ... de cat il lasa inima pe notarul la care nimeriti.
Ori eu pretind ca sunt doar avocat, nu si Mama Omida.

De exemplu: onorariul minim pentru un imobil cu valoare cuprinsa intre 274.562 lei - 549.231 este de 3.226 lei + 0,75 % pentru suma care depaseste 274.562 lei
romascanu, moderator