Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe la tranzactionarea imobilelor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe la tranzactionarea imobilelor

Buna ziua,

As vrea sa intreb ce taxe i se percep celui care cumpara un imobil ? :-/ Dar celui care vinde ?
Vorbesc despre tranzactii intre persoane fizice.

Va multumesc
dory.na, utilizator
Eu citisem pe undeva ca se plateste si un TVA...Oricum va multumesc:)
Persoanele fizice nu percep TVA pentru aceasta operatiune, deci nici cei care cumpara de la ei (ori PF ori PJ) nu platesc TVA.
Andreea Lisievici a scris:

Persoanele fizice nu percep TVA pentru aceasta operatiune, deci nici cei care cumpara de la ei (ori PF ori PJ) nu platesc TVA.

Probabil ca nu platesc pentru vanzare-cumparare (asa stiam si eu de la TV), insa in NORMA CU PRIVIRE LA TARIFELE DE ONORARII ALE NOTARILOR PUBLICI din 12.08.2005, publicata in MO 263/19.04.2007, la Art. 12, pct. (6) scrie ca "La stabilirea onorariului nu se ia in calcul si cuantumul TVA", deci a mai ramas, din pacate,:) un TVA la onorariu.

As avea si eu niste nelamuriri (ca m-am zapacit urmarind modificarile din Codul Fiscal):

1. chiar nu se mai plateste taxa de timbru pentru activitatea notariala (cea din OG 12/29.01.1998), ramanand doar impozitul pentru vanzator si onorariul notarului (si a actelor) pentru cumparator ? As vrea o confirmare din partea specialistilor, fiindca eu asa am inteles:

Hotărâre nr. 1514 din 25/10/2006
- privind nivelurile pentru valorile impozabile, impozitele şi taxele locale şi alte taxe asimilate acestora, precum şi amenzile aplicabile în anul fiscal 2007
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 935 din 17/11/2006

III. ORDONANŢA nr. 12/1998 privind taxele de timbru pentru activitatea notarială, republicată
Potrivit prevederilor art. VI (devenit V) pct. 9 din Legea nr. 343/2006 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, începând cu data de 1 ianuarie 2007 se abrogă dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr. 12/1998 privind taxele de timbru pentru activitatea notarială, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 586 din 7 august 2002, pe cale de consecinţă pentru anul 2007 nu sunt prevăzute niveluri ale taxelor respective)

2. Tot in legatura cu taxele notariale de timbru, dar in ce priveste cea de succesiune. Ma gandesc ca si la aceasta ar trebui sa se fi renuntat complet, din moment ce mai sus scrie ca "începând cu data de 1 ianuarie 2007 se abrogă dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr. 12/1998 privind taxele de timbru pentru activitatea notarială", insa am gasit pe Internet versiuni de "Cod Fiscal 2008 (actualizat)", in care am vazut scris asa:

CAPITOLUL XI
Facilitati comune
Facilitati pentru persoane fizice
Art. 284.

(11) Nu se datoreaza taxa asupra succesiunii, prevazuta de Ordonanta Guvernului nr. 12/1998 privind taxele de timbru pentru activitatea notariala, republicata, cu modificarile ulterioare, daca incheierea procedurii succesorale a fost facuta in termen de un an de la data decesului autorului bunurilor. Aceasta taxa nu se datoreaza nici in cazul autorilor decedati anterior datei de 1 ianuarie 2005, daca incheierea procedurii succesorale a fost facuta pana la data de 31 decembrie 2005 inclusiv.

Deci, se mai plateste aceasta taxa daca incheierea procedurii succesorale NU a fost facuta in termen de un an de la data decesului autorului bunurilor ? Sau nu ?

Multumesc
Chicken a scris:
Probabil ca nu platesc pentru vanzare-cumparare (asa stiam si eu de la TV), insa in NORMA CU PRIVIRE LA TARIFELE DE ONORARII ALE NOTARILOR PUBLICI din 12.08.2005, publicata in MO 263/19.04.2007, la Art. 12, pct. (6) scrie ca "La stabilirea onorariului nu se ia in calcul si cuantumul TVA", deci a mai ramas, din pacate,:) un TVA la onorariu.

Asta e altceva, aici vorbeam de TVA la pretul imobilului.

1. chiar nu se mai plateste taxa de timbru pentru activitatea notariala (cea din OG 12/29.01.1998), ramanand doar impozitul pentru vanzator si onorariul notarului (si a actelor) pentru cumparator ?

Chiar nu.

Deci, se mai plateste aceasta taxa daca incheierea procedurii succesorale NU a fost facuta in termen de un an de la data decesului autorului bunurilor ? Sau nu ?

Nu, ordonanta e abrogata si basta. Se aplica art. 77^1(3) din codul fiscal:

"Pentru transmisiunea dreptului de proprietate şi a dezmembrămintelor acestuia cu titlul de moştenire nu se datorează impozitul prevăzut la alin. (1), dacă succesiunea este dezbătută şi finalizată în termen de 2 ani de la data decesului autorului succesiunii. În cazul nefinalizării procedurii succesorale în termenul prevăzut mai sus, moştenitorii datorează un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale."