Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Care-i solutia?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Care-i solutia?

Buna ziua! In luna iulie 2008, atat eu cat si mama mea am dorit sa facem cate un credit la o IFN, sunand la un numar de tel gasit pe un afis , in care se spunea ca se pot face imprumuturi atat pt bani cat si pt bunuri. S-a prezentat o anumita doamna care in vreo 2 zile dupa ce am vorbit la tel, s-a recomandat, lucrase in aorasul nostru multi ani pe timpul lui Ceausescu si dupa, a dat o groaza de detalii, despre familia ei....o femeie sa o legi la rana. In acea perioada avea carte de identitate provizorie,,,,ne erau necesari banii pt a face actele pe apt, Am vorbit cu o prietena am , facut CI pe adresa ei, am intocmit actele, pe care le-am dat respectivei doamne, spre sf lunii august 2008, a venit si i-a adus mamei sa semneze actele , care compuneau dosarul spre a fi trimis la Bucuresti spre aprobare. Ulterior i-a spus mamei mele ca nu i-au acordat imprumutul. La inceputul lui sept 2008, m-a sunat si mi-a spus ca dosarul meu a fost aprobat dar ca mai trebuia sa mai semnez ceva. Mi-a dat 2150 lei , 250 fiind comisionul dansei, si un desfasurator.Tot in cursul lunii sept mama a inceput sa primeasca mesaje de la IFN respectiva , ca are o rata restanta, Cand am incercat sa iau legatura cu dna in cauza, a spus ca e de bine ca , e posibil sa ii fi aprobat pana la urma, dar se informeaza ea si ne anunta. A inchis repede si nu a mai fost de gasit, Am aflat ulterior ca a plecat din tara, ca era un fel de mandatar al persoanei de contact de la IFN respectiva , insa nu avea nici un act oficial facut cu ea, deci legal,,,,ea nu e implicata in nimic. Mama mea s-a deplasat la sediul regional al IFN si a aflat acolo ca ar fi luat de fapt materiale , in rate de la nu stiu ce SC,( gresie parchet si altele), si ca ar fi fost transportate la domiciliu, si chiar si montate ,,,la adresa pe care, o aveam in CI, adica la prietena mea.Insa mamei mele , dansa ii spusese ca i-a fost respins dosarul. In actele care i-au fost prezentate la IFN era semnatura mamei, actele pe care le semnase ca sa intocmeasca dosarul , erau de fapt , acte prin care mama ar fi semnat primirea materialelor, contractul de imprumut prin ifn pt a achita materialele.Mama nu a primit nici bani,,,pt ca sta voia , , si nici materiale,,,pt ca oricum nu ceruse asa ceva. Tot acolo a aflat ca si actele mele ,,,erau tot pt imprumut pt a achita materiale asemanatoare,,,gresie, faianta, contract despre care eu stiam ca este pt bani si din care eu nu am primit decat desfasuratorul, cu ratele de achitat. Eu imi achit ratele , deoarece am primit, banii, desi, am descoperit, contractul a fi sod t facut altfel. Insa nu vad de ce ar trebui sa plateasca mama. Tot in momentul cand s-a deplasat la acea IFN a aflat ca luase o teapa , ca mai erau la momentul respectiv, alte 40 de persoane inselate astfel, si i s-a spus nici sa nu plateasca ,,,caci IFN isi va scoate banii de la asigurari , iar asigurarile vor chema in judecata , persoana care a intocmit documentatiam si atunci , toti cei inselati vor fi chemati ca martori, Intre timp mama a depus plangere la parchet in ceea ce o priveste pe administratora SC de la care se presupune ca ,mama ar fi luat materiale in rate., insa jici pana astazi nu a p;rimit nici un raspuns. la plangerea facuta impotriva persoanei care ne-a intocmit dosarul, raspunsul a sunat cam asa: IFN nu avea nici un contract cu pers in cauza deci acesta nu figura ca avand vreo legatura cu IFN, deci ori am mintit , ori nu putem proba ce spunem ,,,,caci ,angajata IFN, a carei semnatura se afla pe documente nu recunoaste nimic, iar intermediara a plecat din tara.Din ianuarie 2010 mamei mele a inceput sa i se retina cate 50 lei din pensie, a cerut informatii, la casa de pensii, insa de acolo i s-a spus ca i s-a retinut pt ca ar avea o datorie la IFN in cauza, Prin luna martie 2010 a primit si o hatarare de la judecatorie in care se spune, ca din noiembrie 2009 s-a decis a i se pune poprire pe pensie pt debitul la IFN in cauza.Mama mea nu a fost citata, si nu iteleg de ce i s-a pus poprire pe pensie atata timp cat de la IFN i se spusese in mai 2009 sa ju ma plateasca ,,,deoarece nu este singura inselata, si ca se va rezolva prin asigurari ,,,si ca va fi chemata ca martor. Intrebarea e ....ce-i de facut ...?Cum poate primi inapoi banii retinuti , si ce ar trebui sa faca, pentru a nu mai plati in continuare.? Cei de la IFN respectiva au depistat care este persoana din institutia lor, care a facut aceste lucruri, au spus , ca au concediat-o si cam atat.
Mama dvs. poate formula o contestatie la executarea silita (nu stiu insa daca nu cumva este tardiv....) si poate solicita suspendarea executarii silite, pentru motivele aratate anterior de dvs.

Pentru plangerea penala, puteti solicita informatii sau/si puteti afla care este stadiul cercetarii, de la organele de cercetare si urmarire penala, daca solicitati acest lucru, desigur.

Chiar daca societatea in cauza este nebancara, contractul de credit reprezinta titlu executoriu.Sfatul concret al unui avocat/specialist in domeniu, v-ar ajuta sa deslusiti solutiile problemei mamei dvs.Bafta!