Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintarea unei asociatii a crescatorilor de animale
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintarea unei asociatii a crescatorilor de animale

Buna ziua!Care sunt conditile pentru a infiinta o asociatie a crescatorilor de animale ?Documentatia necesara trebuie sa aiba un anumit numar minim de membri sau de animale?Va multumesc !
- rezervare denumire asociatie - de la Min. Justitiei
- statut atestat de avocat
- act constitutiv atestat de avocat
- dovada sediu - contr de comodat sau de inchiriere , copia titlului de proprietate
- certificat fiscal pt fiecare membru
- dovada depunerii patrimoniului initial = la nivelul de 1 salariu min pe economie

Nr minim de membrii pt constituirea unei asociatii este 3. Nu se cere un nr minim de animale.

av. Bostina Elena
conditiile sunt urmatoarele:
- hotarirea de asociere a cel putin 3 membri fondatori.
- dovada de sediu (contract de inchiriere sau de comodat, in cazul in care membrii fondatori nu au proprietate)
- dovada de disponibilitate pentru denumirea asociatiei (va ganditi la o denumire), pe care o luati de la Ministerul Justitiei (o puteti cere si prin posta), este valabila 3 luni.
- veti depune intr-o banca 1.200 lei (doua salarii brute), pentru constituirea patrimoniului.
- dupa ce aveti tot ce v-am spus mai sus, mergeti la un notar sa va ajute sa redactati actul constitutiv si statutul asociatiei, care vor fi apoi autentificate de notar.
- dupa aceea mergeti la grefa judecatoriei pentru inregistrarea asociatiei.
avocatPetre a raspuns, la mesajul (dublat) care a fost sters:
nu exista astfel de conditii.. doar cele generale, referitoare la infiintarea asociatiilor si fundatiilor

:offtopic:
raul95b,
va rog sa nu incepeti mai multe subiecte cu aceeasi tema – vor fi sterse (conform regulamentului de postare), ceea ce ii afecteaza si pe cei care, eventual, raspund in cadrul topicului ce va fi sters…

P.S. Subiect mutat de la "Sugereaza-ne un subiect de articol..."
corina_serbanescu a scris:

conditiile sunt urmatoarele:
- dovada de sediu (contract de inchiriere sau de comodat, in cazul in care membrii fondatori nu au proprietate)
- veti depune intr-o banca 1.200 lei (doua salarii brute), pentru constituirea patrimoniului.

1. In cazul in care membrii fondatori au proprietate nu mai depun contract de comodat sau inchiriere?
2. De ce sa depuna doua salarii brute? Actuala legislatie impune un minim de 600 lei (echivalentul unui salariu minim brut pe economie).
3. Costurile pentru autentificarea de catre notar a statutului si contractului sunt mai mari decat atestarea lor de catre avocat.
Adrian Copil, Consilier juridic