avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale scoala de balet pentru dansatori
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

scoala de balet pentru dansatori

buna ziua! am si eu o intrebare. doresc sa deschid o scoala de balet clasic pt dansatori nonsportivi, adica oameni ce iubesc muzica. am deja o societate comerciala ce are codul caen necesar desfasurarii activitatii. nu este o scoala de balet clasic precum liceele de coregrafie, ci o scoala la care se invata diverse lucruri necesare in dans: postura, flexibilitate, pasi, scheme, etc si nu doresc sa predau copiilor, ci doar adultilor. sunt absolventa a liceului de coregrafie, sectia balet clasic si as dori sa stiu de ce acte am nevoie in afara de cele ale srl-ului pe care il detin si diploma mea si daca mai am nevoie de atestate sau acreditari avand in vedere ca nu predau copiilor si nu voi preda balet la nivel profesional de academie. multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters44758 , utilizator 10:13, 6 Noiembrie 2010
Nu. Nu vad de ce sa lucrati printr-o firma...
Asemenea activitate se poate desfasura si este bine sa se desfasoare printr-o fundatie sau asociatie non-profit. Va recomand sa nu va complicati cu srl, etc., deoarece nu este cazul. Infiintarea unei asociatii presupune existenta a minimum 3 membri fondatori si o suma modesta, iar inregistrarea la judecatorie dureaza cateva zile.
Nemaivorbind ca nu va este totuna daca platiti sau nu impozite absolut inutile in cazul Dvs.
Dar, ca sa va raspund si la intrebare: nu aveti nevoie de atestat.
De regula se foloseste codul "alte forme de invatamint" - 8551.
Dacă nu este acreditat, atunci nu vă trebuie absolut nimic.

Se autorizează punctul de lucru. Dacă vreţi să lucraţi pe SRL.
Nimic altceva.
Nu va recomand sa lucrati pe asociatie/fundatie pentru ca nu aveti cum lua banii din asociatie si va trebui deghizat venitul sub forma de cotizatie.... ceea ce nu este legal, fiind o simulatie.

Insa, nu ar fi rau sa va ginditi, daca aveti diploma in domeniu, sa va faceti un PFA cu norma de venit. Veti plati o suma fixa lunara ca meditator de dans si nu se tine contabilitate... nu se taie facturi... etc. Adica asa cum este mai bine, nu?

Alberto Kurtyan
albertokurtyan a scris:

De regula se foloseste codul "alte forme de invatamint" - 8551.
Dacă nu este acreditat, atunci nu vă trebuie absolut nimic.

Se autorizează punctul de lucru. Dacă vreţi să lucraţi pe SRL.
Nimic altceva.
Nu va recomand sa lucrati pe asociatie/fundatie pentru ca nu aveti cum lua banii din asociatie si va trebui deghizat venitul sub forma de cotizatie.... ceea ce nu este legal, fiind o simulatie.

Insa, nu ar fi rau sa va ginditi, daca aveti diploma in domeniu, sa va faceti un PFA cu norma de venit. Veti plati o suma fixa lunara ca meditator de dans si nu se tine contabilitate... nu se taie facturi... etc. Adica asa cum este mai bine, nu?

Alberto Kurtyan


Stimate Coleg,

veniturile NU se "deghizeaza" in cotizatii, aceste venituri fiind cotizatii reale, dat fiind faptul ca activitatile respective se organizeaza exclusiv membrilor inscrisi in asociatia respectiva. Asa ca nu vorbim de nici un fel de simulatie, ori ilegalitate.

Iar daca persoana in cauza ar opta pentru autorizare in baza OUG 44/2008, ar trebui sa se inregistreze mai degraba ca intreprindere individuala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pentru o scoala de dans ce forma juridica imi recomandati? paflorin paflorin Eu si prietena mea dorim sa infiintam o scoala de dans pentru copii(balet,dans modern,dans de societate,populare nationale si internationale si mai putin ... (vezi toată discuția)
Infiintare scoala de dans danieltom danieltom Buna, Doresc sa deschid o scoala de dans si sa predau eu acolo. Practic dansul de multi ani dar nu am vreo diploma sau atestat. Imi trebuie asa ceva pentru a ... (vezi toată discuția)
Scoala de dans dance4_lif3 dance4_lif3 Buna!as vrea sa infiintez o scoala de dans(street-dance) si nu stiu ce acte am nevoie pentru infiintarea unei scoli de dans,pentru c nu am atestat de ... (vezi toată discuția)