Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... radiere litigiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

radiere litigiu

cum si unde se poate cere radierea unui litigiu inscris in cartea funciara ???litigiu solutionat cu multi ani in urma???multumesc!!!!!!
Actiunea se depune la Judecatorie cf.Legii 7/96.
Pentru motivarea cererii ai nevoie si de hotararea definitiva & irev. a litigiului inscris la CF.
Politia sectia 16 Buc cea care in urma unei sesizari a inaintat dosarul de urmarire penala are un nr. de dosar iar dosarul judecat la jud.sect.4 are alt nr.Sentinta definitiva o am Tre. sa merg cu ea deci la judec. sect.4 si sa cer radierea litigiului nu-i asa?????
radierea unui litigiu din CF se face printr-o cerere tipizata care o gasesti la cadastru .la aceasta cerere se ataseaza sentinta legalizata si taxa de radiere.
gabriela paduraru a scris:

Actiunea se depune la Judecatorie cf.Legii 7/96.
Pentru motivarea cererii ai nevoie si de hotararea definitiva & irev. a litigiului inscris la CF.

Judecatorie am spus???
Hmm...mea culpa...visam la pranz!!!
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
Notarea litigiului trebuie sa fi fost facuta in baza unui certificat de grefa care atesta ca pe rolul judecatoriei ... se afla dosarul nr..... avand ca obiect.....
In masura in care se prezinta hotararea judecatoreasca care atesta solutionarea definitiva si irevocabila a litigiului ce afacut obiectul aceslui dosar, acesta notare se radiaza din cartea funciara. (nu trebuie o alta judecata ci doar o cerere la CF).