Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de propietate

Heloo,
ma poate ajuta cinevaa....

Am un teren cumpărat in urma cu 14 ani de la o persoana care intre timp a decedat.
Terenul a fost impărtit in 2 parti, o parte am cumpărat+o eu şi cealaltă parte o alta persoana.
Până să decedeze peroana a trecut acest teren la primarie pe numele meu, inclusiv parcela cumpărată de cealalata persoană, in concluzie eu am titlu de proprietate pe inteaga suprafaţă, dar eu nu folosesc decat jumate din teren, deci partea care am cumpărat+o initial.
Anul acesta am facut cadastru la teren deci si intabularea.
Intre timp persoana care a cumpărat a doua jumatate de teren imi cere sa eliberez si parcela mea de teren afirmand ca a cumpărat terenul de la fiii decedatei, imi cere printr+o notificare sa eliberez terenul in termen de 5 zile, daca nu o sa imi deschidă proces.
Vreau sa stiu in cazul in care se deschide procesul ce sanse de castig are aceasta persoană.
Multumesc
asteptati-va la un sir de procese ce vor dura destul. in principiu, sansele sunt de partea dvs!
Scuzati-ma dar daca dvs. aveti titlu de proprietate pe intreaga suprafata , de ce folositi numai jumatate???????
:stunned:
Daca ati cumparat numai jumatate , de ce aveti titlu de proprietate pe toata suparafata?????:stunned:
Lucrurile pe care le afirmati nu prea se leaga . Daca lucrurile ar sta asa atunci dvs ar trebui sa-l evacuati pe vecin si nu invers.
Vad ca ati modificat topicul si spuneti ca aveti titlu de proprietate. Va rog sa dati mai multe detalii , sa intelegem si noi despre ce discutam ?
Atat dvs. cat si vecinii detineti titluri de proprietate pe acelasi teren ?
In acest caz este valabil titlul celui care a facut inscrierea mai devreme;. Dar intrebarea ramane , de ce aveti titlu pe toata suprafata daca ati cumparat doar jumatate? Cum puteau vinde mostenitorii daca terenul respectiv nu a fost cuprins in masa succesorala , fiind vandut la data deschiderii succesiunii. E prea multa aţă albă pe la cusături sa mai pot inţelege ceva.
[dumneavoastra spuneti ca sansele sunt de partea mea, dar alte persoane spun ca sunt sanse aproape nule.
Eu as vrea sa stiu daca se poate anula inscrisul in cartea funciara
]

Se poate dar trebuie ca dvs sa formulati o actiune in prestatie tabulara la judecatoria de care apartineti .
pt ca atunci cand am facut trerea la primarie persoana care ne-a vandut a trecut tot terenul pe numele nostru
Noi suntem oameni de buna credinta si nu vrem sa ii luam vecinului partea pe care el a cumparat-o odata cu noi si acuma nu mai recunoaste.
El acuma se razbuna pe noi...
Deci eu am cadastru si terenul este trecut in cartea funciara..
El nu stiu ce acte are...
cred ca el acuma face succesiunea cu mostenitorii, dupa mine nu cred ca acest teren pe care parintii mostenitorilor l-au vandut mai trebuie introdus in succesiune nu le mai apartine acest teren dinainte de a murii parinti lor.
Mai am o intrebare: primaria poate elibera un titlu de proprietate pe acelasi teren la 2 persoane distincte? si daca da se poate anula vreunul
Ma gandesc ca poate primaria a eliberat si pe numele celui care ne cere sa eliberam terenul un titlu de proprietate.
Din pacate pe la noi se mai intampla si asemenea ineptii. Cand se confrunta 2 titluri de proprietate, are castig de cauza cel care a fost mai intai transcris in coala funciara. Celalalt este anulabil.