Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatiile si fundatiile pot avea Cod CAEN ?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatiile si fundatiile pot avea Cod CAEN ?

Asociatiile si fundatiile pot avea Cod CAEN ? Intreb pentru ca, codul CAEN nu se trece in hotararea judecatoreasca de infiintare a Asociatiei sau in alte acte constitutive. Dar totusi cand vrei sa obtii vreo autorizatie ti se cere codul CAEN. Exista un astfel de certificat pe care sa fie inscris Codul CAEN precum cel de la Societatile Comerciale ? Si daca da, de unde se obtine acest certificat ?
Multumesc anticipat
Pot avea, in sensul ca la scopul/activitatea asociatiei poti trece coduri CAEN si/sau descrierea activitatilor. Totusi, judecatoria nu le va inregistra ca atare si e normal, pentru ca scopul economic e numai secundar la ONG-uri. Daca iti trebuie CAEN pentru ceva, du-te cu actul constitutiv/statutul asociatiei.
Deci tot de la Judecatorie se poate obtine mentionarea codului CAEN. Si acest cod CAEN va fi trecut in Statut ? Hotarare ? Act aditional ? Act special ? Trebuie facuta o cerere in acest sens ? Se practica lucrul asta ?
Multumesc anticipat si imi cer scuze pentru avalansa de intrebari :">
Codul CAEN il declari atunci cand ti se cere de o anumita institutie / pentru o anumita autorizatie, si este cel aferent activitatii pentru care soliciti autorizatia. Nu trebuie sa ti-l atribuie judecatoria, ci trebuie declarat avand in vedere activitatea intreprinsa si corespondenta acesteia in CAEN. Iar CAEN-ul nu cuprinde numai activitatile care genereaza profit. Sunt acolo si servicii de asistenta sociala cu cazare sau fara cazare de exemplu.
OK. Am inteles.
Multumesc
ce acte si care este procedura pentru recodificarea codurilor CAEN la fundatii??