Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... detin 1/4 dintr-o proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

detin 1/4 dintr-o proprietate

buna.
poate cineva sa ma sprijine cu vreo idee ? detin 1/4 dintr-o proprietate de 240mp (teren +imobil demolabil), impreuna cu o verisoara (1/8 fiecare), restul de 3/4 e detinut de alta ruda, care nu vrea sa vanda dar nici nu vrea sa cumpere la pretul pietii (sa plateasca sulta pe care o dorim noi), pe care il considera prea mare. noi, care vrem banii, ce putem face ? actiune in instanta, iesire din indiviziune, sau ce ? multumiri.
Iesirea din indiviziune merge, puteti incerca. Daca inteleg corect nu sunteti interesat de bun, ci de sulta. Bafta!
Actiune in instanta pe iesire din indiviziune... Nu incercati, reusiti sigur, nu=imeni nu e obligat a ramane in indiviziune...
Atentie la expertiza de evaluare a imobilului... De regula se face sub pretul pietei. :P
Mai bine un expert parte... si mergeti pentru redactarea actiunii macar la un avocat.