Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune si partajare voluntara fara intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune si partajare voluntara fara intabulare

Buna seara,

Cum ar trebui procedat pt a dezbate o succesiune si partajarea terenurilor? Mai intai ar trebui sa intocmim certificatul de mostenitor si apoi partajul voluntar impreuna cu noi in calitate de mostenitori ai autorului nostru si ceilalti mostenitori, fratii autorului?
Autorul nostru a dobandit teren extravilan prin titlul de proprietate, unde figureaza si alte persoane ca mostenitori. Deoarece exista posibilitatea ca terenurile sa fie impartite fara a fi dezmembrate, se poate autentifica la notar, un act de partaj voluntar, pentru terenuri extravilane, fara a mai intocmi cadastrul?

Va multumesc
Domnule,

Notarul va cere cele necesare. Are obligatia de a respecta Legea notarilor publici si adiacentele.
Totusi, se poate intocmi partajul fara cadastru? Conform legii, bineinteles.
Nu.
...avand in vedere caracterul declarativ al actului de partaj si avand in vedere ca dezbaterea succesiunii se face fara a avea nevoie de cadastru puteti face partajul in acelasi moment cu succesiunea ...
se poate face partaj voluntar fara si fara efectuarea cadastrului, numai in situatia in care loturile de teren sunt bine determinate asa incat fiecare mostenitor sa primeasca cate unu-doua loturi determinate fara a fi nevoie sa se faca o dezmembrare .