Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA facturi nexterne cu tva sau nu?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

facturi nexterne cu tva sau nu?

doresc sa achizitionez pe baza unor contracte mai multe bunuri din comunitatea europeana.
facturile care mi se fac sunt cu tot cu tva(chiar daca in unele tari ue tva mai mic sau mai mare? sau fara tva?

Daca le furnizati codul de TVA, nu o sa va mai factureze cu TVA. Dar trebuie sa fiti inregistrati in scopuri de TVA in Romania.
eu sunt platitor de tva dar mai sunt alte acte necesare pentru importuri?

Nu se mai fac importuri, din statele memre UE, sunt calificate ca fiind achizitii intracomunitare. Va trebuie sa depuneti declaratia recapitulativa de TVA, la administratia financiara si declaratia intrastat daca depasiti valoarea de 300.000 ron.
foarte vaga intrebarea...ce achizitionezi mai precis? si persoanele acelea sunt persoane juridice? tu esti inregistrat in scopuri de TVA in Romania cf art. 153 din Codul Fiscal?
istudor adriana a scris:

foarte vaga intrebarea...ce achizitionezi mai precis? si persoanele acelea sunt persoane juridice? tu esti inregistrat in scopuri de TVA in Romania cf art. 153 din Codul F

Are vre-o importanta ce achizitioneaza???A spus doar ca este inregistrat ca platitor de TVA. Etocu a dat raspunsul corect.