Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatia pt cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatia pt cresterea copilului

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati in problema urmatoare.
pe 15 septembrie 2010 mi-am dat demisia si de cateva zile am aflat ca sunt insarcinata. Ce pot sa fac sa pot sa beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului? Ca sa ma angajez, nu cred ca am vreo sansa... Ce solutii imi sugerati, avand in vedere ca astazi se implinesc 1,5 luni de atunci? Plata asigurarilor sociale ar fi vreuna dintre ele? Daca da, care ar fi procedura? Ce suma ar totaliza asigurarile sociale? Care sunt asigurarile sociale? Astept cu interes sugestiile dvs. Va mutumesc anticipat!
1. Indemnizatia pentru CCC pana la 2 ani se acorda si in cazul fractiunilor de luna (daca fractiunea este cel putin egala cu jumatate din numarul de zile lucratoare ale lunii respective - este admisa o singura luna in care numarul de zile de obtinere de venituri profesionale sa fie mai mic de cat jumatate din numarul de zile lucratoare ale lunii).
2. In cazul dvs. cred ca puteti incheia un CIM retroactiv cu data de 01.10.2010.
3. Merge si cu conventie civila de prestari servicii. Ea nu se inregistreaza la ITM ci la Adm. fiscala. Acum si din aceste venituri se retin contributiile de asigurari asa ca se fac declaratii rectificative.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane