Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Sfat - indemnizatie crestere copil - asociat unic
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Sfat - indemnizatie crestere copil - asociat unic

Buna ziua,

As dori sa va rog sa ma sfatuti intr-o decizie pe care trebuie sa o iau. Sunt expert contabil si doresc sa infiintez o firma de contabilitate, eu asociat unic si cu sotul administrator (el nu este expert contabil). Stiu ca tb sa am neaparat calitatea de asociat in firma de contabilitate si sa detin cel putin 51%. Sunt asigurata la casa de pensii si sanatate, si platesc contributiile la veniturile actuale in baza calitatii de PFA (consultanta obisnuita) de peste un an. Va rog sa imi spuneti daca pe viitor cand voi face un copil si voi dori sa beneficiez de indemnizatia de crestere copil, fiind asociat unic la firma care o infiintam, dar nefiind administrator, voi intampina vreo problema, si daca da cum ar tb sa procedez. Momentan eu sunt PFA si nu intentionez sa imi suspend activitatea odata cu infiintarea firmei de contabilitate, astfel incat voi plati in continuare impozit, cas cass si 0.85% pana voi naste.

Va multumesc frumos
Nu stie nimeni?