Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Daca firma este in litigiu, poate intra in procedura ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Daca firma este in litigiu, poate intra in procedura de faliment?

Va rog sa-mi spuneti daca o firma actionata in judecata in anul 2009 la sfarsit si suspendata in luna iunie a acestui an, poate intra in procedura de faliment acum? Inca se mai judeca dosarul, sentinta finala posibil sa fie pe la sfarsitul lunii noiembrie.
Astept cu interes raspunsul dvs.
Iulia
Daca se incadreaza in cerintele legii 85/2006 privind procedura insolventei, cu siguranta da.
Se poate sa-mi spuneti cateva art. din aceasta lege de care ma pot lega, v-as fi recunoscatoare , sau trebuie sa citesc toata legea sa vad unde ma incadrez?
Ma puteti ajuta sa aflu raspunsul corect?Va pot explica situatia firmei in acest moment, poate asa va dati seama ca si consilier juridic daca se poate sau nu,
Cu stima,
Va sfatuiesc sa cititi cap III privind Procedura art. 26-134 insistand pe art. 36. Pentru problema dvs. trebuie sa luati legatura cu o persoana specializata pe acest segment de drept , pentru a va evalua situatia in mod concret.
Deschiderea procedurii insolventei nu are legatura cu nici un alt lititgiu !
Deci se poate .
Daca reprezentati soc debitoare iar procedura se deschide la cererea acesteia atunci pe langa cerere trebuiesc depuse si actele prevazute la art 28 din lege 85/006