Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire.......
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire.......

Dacă defunctul nu are mostenitori grad 1 ,2,3,decât unchi(fratele tatălui),matusă(sora mamei)si alt unchi(cumnatul mamei defunctului) care este dreptul fiecaruia (cota parte)..multumesc mult
Unchiul (cumnatul mamei defunctului) este sotul matusii (sora mamei) ?
da.
Daca acestia sunt singurii mostenitori, fratele tatalui va lua jumatate din mostenire in timp ce sora mamei cealalta jumatate. Sotul matusii nu are vocatie succesorala in cazul acestei mosteniri potrivit art. 675 Cod Civil.
ContSters119945, utilizator
MULTUMESC MULT...PENTRU RÃSPUNS..
se vor imparti in cota de 1/2 la matusa si unchi.