avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire.......
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire.......

Dacă defunctul nu are mostenitori grad 1 ,2,3,decât unchi(fratele tatălui),matusă(sora mamei)si alt unchi(cumnatul mamei defunctului) care este dreptul fiecaruia (cota parte)..multumesc mult
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 21:54, 31 Octombrie 2010
Unchiul (cumnatul mamei defunctului) este sotul matusii (sora mamei) ?
da.
Daca acestia sunt singurii mostenitori, fratele tatalui va lua jumatate din mostenire in timp ce sora mamei cealalta jumatate. Sotul matusii nu are vocatie succesorala in cazul acestei mosteniri potrivit art. 675 Cod Civil.
Ultima modificare: Duminică, 31 Octombrie 2010
ContSters119945, utilizator
MULTUMESC MULT...PENTRU RÃSPUNS..
se vor imparti in cota de 1/2 la matusa si unchi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suuccesiune cu peripetii zita74 zita74 Este un caz mai special: bunica mea D-zeu s-o ierte a avut doi fii. Unchiul meu a murit inaintea mamei sale ( nu a avut copii), tatal meu a murit dupa bunica ( ... (vezi toată discuția)
Mostenire ruda indepartata gabiK71 gabiK71 buna ziua As avea o intrebare in legatura cu mostenirea unei garsoniere.Mi-a murit un unchi(de fapt un nepot a bunicii mele,mama lui si bunica mea erau ... (vezi toată discuția)
Succesiunea in urma decesului fratelui si sotiei acestuia,fara copii larat larat Fratele meu si sotia acestuia au decedat impreuna intr-un accident.Nu au avut copii. Cum se vor imparti veniturile rezultate din vinderea unui imobil ce le-a ... (vezi toată discuția)