Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... analizel pt angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

analizel pt angajare

Imi puteti spune cand se fac analizele pt angajare?Inainte de semnarea CIM?
Pe baza fisei de aptitudine de la medicina muncii se face angajarea, deci inainte de incheierea CIM
Va redau din Codul muncii:

ART. 27
(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.
(3) In situatia in care salariatul prezinta certificatul medical dupa momentul incheierii contractului individual de munca, iar din cuprinsul certificatului rezulta ca cel in cauza este apt de munca, contractul astfel incheiat ramane valabil.