avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1330 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... analizel pt angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

analizel pt angajare

Imi puteti spune cand se fac analizele pt angajare?Inainte de semnarea CIM?
Cel mai recent răspuns: Dorina Tarcea , Consultant resurse umane 12:11, 1 Noiembrie 2010
Pe baza fisei de aptitudine de la medicina muncii se face angajarea, deci inainte de incheierea CIM
Va redau din Codul muncii:

ART. 27
(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
(2) Nerespectarea prevederilor alin. (1) atrage nulitatea contractului individual de munca.
(3) In situatia in care salariatul prezinta certificatul medical dupa momentul incheierii contractului individual de munca, iar din cuprinsul certificatului rezulta ca cel in cauza este apt de munca, contractul astfel incheiat ramane valabil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fisa de aptitudine lipsa - motiv incetare cim de drept? bianca1976 bianca1976 Buna ziua, As dori sa stiu daca lipsa fisei de aptitudine emisa de medicul de medicina muncii este motiv pentru incetarea de drept a CIM si ce se poate face ... (vezi toată discuția)
Angajare fara analize Vioreld Vioreld buna ziua. ce se poate intampla daca o firma angajeaza un om fara sa-l trimita la analize? (vezi toată discuția)
Contract individual de munca raluca peia raluca peia AM CITIT CA DACA NU AM FACUTA VIZITA MEDICALA DE CATRE MEDICUL DE LA MEDICINA MUNCII,CONTRACTUL INDIVIDUAL DE MUNCA POATE FI DECLARAT NUL.EU NU AM FACUT ACEA ... (vezi toată discuția)