Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii declaratii salarii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

declaratii salarii

Va rog sa-mi spuneti daca o persoana care intra in concediu ingrijire copil pana la 2 ani mai apare pe declaratiile de somaj, pensii si sanatate (cu suma 0) sau se scoate din declaratii trecandu-se data plecarii (de fapt data intrarii in CIC).
Va multumesc!
Apare in declaratii si pe stat.
Va multumesc!
simonaoprica a scris:

Apare in declaratii si pe stat.

In declaratia de CAS cum va fi trecut (practic nu teoretic)?
In declaratia de Somaj ar trebui trecut cu ore suspendate toata luna...... si atunci in baza declaratiei depuse nu se considera stagiu de cotizare pentru un eventual somaj (perioada de Concediu, in schimb este considerata stagiu asimilat)
In declaratia de Sanatate ar trebui trecut cu contributii 0 dar avand in vedere faimosul SIUI se va primi eroare la preluarea dischetei intruca persoana e deja in evidente.

Prin urmare in Declaratii NU trebuie trecut.

In ceea ce priveste statul de plata eu consider ca nu e obligatoriu dar hartia suporta multe prin urmare sunt pareri impartite.
In declaratia privind comisionul ITM se trece ....
Contractul individual de munca se suspenda, potrivit art. 51 alin. (1) lit. a) din Codul muncii, din initiativa salariatului pentru concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani.

Perioada in care o persoana beneficiaza de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului prevazute de OUG 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii drepturilor prevazute de Legea 19/2000, cu modificarile si completarile ulterioare si de asemenea constituie perioada asimilata stagiului de cotizare in vederea stabilirii indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate prevazute de OUG 158/2005, probata cu modificari si completari prin Legea 399/2006 (art. 18 din OUG 148/2005).
Astfel, potrivit dispozitiilor Ordinului 405/2004 cu privire la Procedura privind declararea lunara de catre angajatori a evidentei nominale a asiguratilor si a obligatiilor de plata la bugetul asigurarilor pentru somaj, la completarea declaratiei exista rubrica in care pot fi mentionate numarul orelor suspendare in luna.

In concluzie, pe perioada in care salariata se afla in concediu pentru cresterea copilului aceasta va fi mentionata in declaratiile angajatorului cu CIM suspendat si venituri zero.
Insa, cu privire la completarea registrului general de evidenta a salariatilor programul REVISAL nu permite inregistrarea suspendarii contractelor individuale de munca, astfel incat in REVISAL nu va fi mentionata suspendarea contractului individual de munca pentru cresterea copilului. Potrivit art. 3 alin. (2) din HG 161/2006 privind intocmirea si completarea registrului general de evidenta a salariatilor, registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal (CNP);
b) data angajarii;
c) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;
d) tipul contractului individual de munca;
e) data si temeiul incetarii contractului individual de munca.

Astfel, numai aceste elemente si modificarea lor se inregistreaza in REVISAL.