avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare cetatean roman fara buletin
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare cetatean roman fara buletin

Buna ziua,
Am o situatie mai speciala: o persoana, cetatean de origine moldoveneasca (din Chisinau), a obtinut cetatenie romana si are certificat de nastere roman, incepand cu noiembrie 2010.
Pentru a face buletin trebuie sa astepte sa obtina si certificatul de casatorie.
se poate sa-l angajam doar in baza certificatului de nastere?
Cel mai recent răspuns: Cosmin-Traian Maglas , Consilier juridic 15:58, 15 Noiembrie 2010
Nu inteleg la ce-i trebuie certificatul de casatorie, dar....
Sa-si faca CI provizorie.
Daca nu are inca buletin, ai putea sa-l angajezi ca strain rezident ( in cazul in care are dovada ca locuieste in Romania), altfel ai putea sa incerci cu certificatul de naste la ITM, am mai vazut cazuri in Bucuresti in care mai acceptau si fara.
Multumesc de raspuns.
Certificatul de casatorie ii trebuie pentru asi face CI. Asa i se cere.
II puteti face angajarea pe baza de pasaport , pana la obtinerea C.I. .
freeelis a scris:

II puteti face angajarea pe baza de pasaport , pana la obtinerea C.I. .

Sincer nu as face asta. Angajati cetatean strain?
Sustin in continuare ca trebuie sa-si faca CI provizorie. Prezinta sentinta de acordare a cetateniei. Tot nu inteleg faza cu certif de casatorie. Daca si-a transcris certificatul de nastere, nu a cerut in aceslasi timp si transcrierea certif. de casatorie?

Alte discuții în legătură

In certificatul de casatorie lipseste cod numeric personal.. xiusha xiusha in certificatul de casatorie lipseste cod numeric personal..Sunt cetateanca a Republicii Moldova,si sotul nu are cetatenie romina si in cetificatu de casatorie ... (vezi toată discuția)
Cetățean moldovean-unde preschimb buletinul după căsătoria ... Adevar2 Adevar2 Cetățean moldovean-unde preschimb buletinul după căsătoria cu un român și de ce acte am nevoie. Buna ziua!Am cunoscut un român pe internet și am ... (vezi toată discuția)
Carte de identitate pierduta de 20 de ani Mandarela Mandarela Am pierdut buletinul acum 20 de ani si vreau sa merg sa fac cerere dar nu stiu cum sa fac, ca nu am decat certificatul de nastere. sunt casatorita cu un ... (vezi toată discuția)