Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua

Am avut 0.44 in aerul expirat si 0.65 in sange.Ce mi se intampla?? multumesc mult.
stati 3 luni fara permis
Aveti posibilitatea sa solicitati recalcularea alcoolemiei
Nu mai aveti ce recalcula, indiferent cat va iesi, tot contraventie este.
Sa fiti multumit ca nu ati avut in sange peste 0,80, pentru ca era infractiune.
Orice recalculare veti face, zero tot nu va iesi, dar veti cheltui niste bani degeaba.
Va multumesc pentru raspuns...Au trecut cele 90 de zile,am platit amenda si cand am fost la ipj Ilfov sa imi ridic permisul mi-au spus ca am dosar la procuror.Cineva mi-a spus ca trebuie sa imi vina o hartie cu neinceperea urmaririi penale dupa care pot sa imi iau permisul.Asa este? Va multumesc mult
In mod normal, nu mai avea ce sa caute dosarul la parchet, pentru ca alcoolemia pe care o aveati nu era pentru infractiune, ci era la contraventie.
In orice caz, procurorul va da NUP si va veti lua carnetul, dar acum trebuie sa asteptati rezolutia lui.
Daca politia va vrea sa va suspende carnetul pe 90 de zile, deoarece ati ispasit deja pedeapsa, va trebui sa va dea carnetul fara probleme.