avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legea privind accelerarea proceselor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legea privind accelerarea proceselor

poate cineva sa imi spuna daca MICA REFORMA IN JUSTITIE aduce ceva beneficii persoanelor aflate deja in privare de libertate,li se poate reduce din pedeapsa???
este vorba de o condamnare de 1 an

multumesc
Ultima modificare: Duminică, 7 Noiembrie 2010
gabytza84, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters170716 , utilizator 19:46, 4 Decembrie 2010
Nu am observat asa ceva.
Dar nici nu m-a interesat intrucat am toti clientii liberi in prezent...
Chiar daca e adevarat sau nu,domnule avocat,m-ati facut sa rad in hohote de sinceritatea dmv.succes in continuare.
Celor aflati in arest preventiv le-ar putea aduce unele beneficii, in opinia mea, intrucat cauzele se presupune a se judeca cu celeritate...ceea ce oricum trebuia facut dintotdeauna conform unor principii de drept , insa celor deja condamnati si care isi ispasesc pedeapsa...sa admitem ca si cererile lor se vor solutiona cu mai multa promptitudine.
normal ca si cei privati de libertate vor avea beneficii.
sunt o sumedenie de dosare pe rol.
bine ca unii ar spune ca le vor aduce si complicatii deoarece ar dori ca procesul sa dureze cat mai mult.
Legea inca nu a intrat in vigoare in acest moment.

Alte discuții în legătură

Arestat pentru 29 de zile kta16 kta16 Buna ziua! Daca cineva este arestat 29 de zile pentru talharie, dupa aceste zile ar putea iesi, sau va ramane in continuare inchis. Din cate am inteles este ... (vezi toată discuția)
Bună seara am câteva întrebări legat de o speță: o cunoștință ... AndreiUrsanu AndreiUrsanu Bună seara am câteva întrebări legat de o speță: O cunoștință a fost recent condamnată la 4 ani și 8 luni de închisoare cu executare într.un caz ... (vezi toată discuția)
Recidivist sau nu? theo_i theo_i Am si eu o intrebare. Prietenul meu este inculpat intr-un dosar privind traficul international de droguri, fiind arestat preventiv. Saptamana viitoare o sa ... (vezi toată discuția)