Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... martor cu interese in proces
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

martor cu interese in proces

rog ajutor, sant reclamant intr-un litigiu de munca, parata a cerut proba cu martori, eu am fost de acord si judecatorul a aprobat proba cu un martor. Problema este ca martorul paratei este unul din membrii consiliului de administratie care a votat pentru desfintarea postului meu, cred ca martorul are interese directe in acest proces dar nu ma dus bibilica sa ma opun cand ma intrebat doamna judecator. Ce sa fac in continuare? Multumesc.
Comunicati judecatorului faptul ca face parte din consiliul de administratie al angajatorului, ca a contribuit la emiterea deciziei si in aceste conditii marturia sa este cat se poate de subiectiva, fiind interesat in mentinerea deciziei pentru care a votat.
Incercati sa solicitati sa fie pus in vedere angajatorului sa propuna un alt martor care nu a fost implicat direct in luarea deciziei.
multumesc mult.
Legea nu interzice ca o asemenea persoana sa nu fie martor ... Regula este că orice persoană fizică, care are cunoştinţă despre faptele litigioase, poate depune mărturie în procesul civil