Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara minor

Speta . De aproximativ un an si jumatate mama copilului a deschis un cont la o anumita banca , cont in care tatal copilului sa depuna pensia alimentara . In tot acest timp tatal ( banuia mama ) a depus in cont , sporadic , pensia datorata . Vazand ca plata pensiei este facuta sporadic, mama face plangere penala pentru abandon de familie. Pentru a dovedi ca tatal nu plateste pensia regulat , mama a cerut de la banca un extras de cont . Stupoare ! Toate sumele depuse in cont sunt (sume de care mama credea ca sunt depuse cu titlu de pensie alimentara de catre tata) sunt depuse de concubina tatalui cu titlu " alocatie copil" . In acest caz concubina neavand nici o calitate de a plati ceva copilului , dupa un timp i-ar putea cere mamei sa ii inapoieze banii depusi in cont spunand de exemplu ca a gresit contul in care a facut anumite plati ? Avand in vedere ca nici o suma nu este depusa de catre tata , mama copilului poate reclama faptul ca tatal nu a platit nici o suma cu titlu de pensie de intretinerer ptr. minor ?
Mie personal imi este greu sa cred ca doar din ignoranta a depus altcineva banii si cu titlu de "alocatie copil".Tata nu stie ce trebuie sa plateasca conform hotararii judecatoresti?.Va ganditi totusi ca mama poate fi acuzata ca a cheltuit niste bani care nu ii apartin?Stiu ca trebuie sa plecam acordand circumstante atenuante,dar atat de multe rautati se fac incat..dati-mi voie sa fiu sceptica.Paza buna trece primejdia rea!