Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Ce e de facut in cazul suspiciunii ca o firma ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Ce e de facut in cazul suspiciunii ca o firma concurenta face evaziune?

O firma de prestari servicii are ca concurenta o societate cu urmatoarele caracteristici:
- firma inregistrata in SUA
- nu apare in ultimii 4 ani cu business license in statul din SUA (desi e obligatorie pt LTD acolo achitarea anuala)
- presteaza servicii re-vanzand produse cumparate din Romania.
- nu emite facturi cu TVA
- incaseaza intr-un cont bancar deschis intr-o localitate din Romania
- este considerabil mai ieftina

Ce se poate face? Ar fi intelept sa sesizeze firma concurenta GF? Exista posibilitatea legala de a presta serviciile ca companie americana fara TVA dar a a le incasa in cont in Romania?
eumarian, utilizator
tipic romanesc.... sa ,moara si capra vecinului...
praporgescu, utilizator
Precizez ca este vorba de o industrie cu marje de profit foarte mici si cu produse comparabile. Firma doreste sa poata presta la preturi comparabile dar nu ies calculele ;)
eumarian, utilizator
GF are limita de actiune Romania. Firma fiind din USA, competenta GF este 0 (Zero)
Oricine (si deci si un roman) isi poate deschide o firma in USA.
Firma poate sa cumpere/inchirieze orice site in lume (.com, .de, .ro, .be, .it)
Emite facturile potrivit legislatiei din tara unde este inregistrat.
O firma poate deschide conturi bancare in alte tari, nu are obligatia sa ceara permisiune cuiva (doar sa comunice finantzelor propri adica ale USA ca are conturi in alte tari)
Daca este cunoscut pentru servicii proste probabil ca nu va mai avea clienti.
Nu exista obligatia aplicarii preturilor maxime (“sau chiar mai mari”)