Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general datorie catre o persoana juridica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

datorie catre o persoana juridica

Ca societate juridica avem o datorie catre o alta pers. juridica. intre timp datoria s-a diminuat , astfel ca de ex. aveam la un momemt dat 2500 ron iar astazi este 1200. a sosit scrisoare de la un executor judec. care cere intreaga suma + onorarii . cum se procedeaza in aceste conditii ? Astia ma preseaza pentru a le da banii , ma ameninta prin scrisori . Cum se procedeaza in aceste conditii ? daca achit restul de datorie este mai bine ? sau pot sa achit asa cum am stabilit pana la un anumit termen? multumesc
Este foarte important titlul executoriu (si mai ales existenta acestuia B-) ) in baza caruia se cere executarea silita. Oricum, acesta trebuie incuviintat de instanta. Somatia facuta prin executor judecatoresc si cu atat mai putin o notificare facuta in acest mod, nu constituie titlu executoriu ce poate fi pus in executare de drept.
De aceea va trebui sa reveniti cu detalii, sau si mai bine sa va angajati consilier juridic sau avocat. Acesta va putea actiona eficient, fct. de detaliile spetei dvs. Oricum, calea contestatiei la executare este unul din modurile de actiune.
iliescuelena a scris:

Ca societate juridica avem o datorie catre o alta pers. juridica. intre timp datoria s-a diminuat , astfel ca de ex. aveam la un momemt dat 2500 ron iar astazi este 1200. a sosit scrisoare de la un executor judec. care cere intreaga suma + onorarii . cum se procedeaza in aceste conditii ? Astia ma preseaza pentru a le da banii , ma ameninta prin scrisori . Cum se procedeaza in aceste conditii ? daca achit restul de datorie este mai bine ? sau pot sa achit asa cum am stabilit pana la un anumit termen? multumesc

achitati restu' si ignorati-i. e suma mica, or sa renunte la "amenintari".