avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1396 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general datorie catre o persoana juridica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

datorie catre o persoana juridica

Ca societate juridica avem o datorie catre o alta pers. juridica. intre timp datoria s-a diminuat , astfel ca de ex. aveam la un momemt dat 2500 ron iar astazi este 1200. a sosit scrisoare de la un executor judec. care cere intreaga suma + onorarii . cum se procedeaza in aceste conditii ? Astia ma preseaza pentru a le da banii , ma ameninta prin scrisori . Cum se procedeaza in aceste conditii ? daca achit restul de datorie este mai bine ? sau pot sa achit asa cum am stabilit pana la un anumit termen? multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 20:17, 3 Noiembrie 2010
Este foarte important titlul executoriu (si mai ales existenta acestuia B-) ) in baza caruia se cere executarea silita. Oricum, acesta trebuie incuviintat de instanta. Somatia facuta prin executor judecatoresc si cu atat mai putin o notificare facuta in acest mod, nu constituie titlu executoriu ce poate fi pus in executare de drept.
De aceea va trebui sa reveniti cu detalii, sau si mai bine sa va angajati consilier juridic sau avocat. Acesta va putea actiona eficient, fct. de detaliile spetei dvs. Oricum, calea contestatiei la executare este unul din modurile de actiune.
iliescuelena a scris:

Ca societate juridica avem o datorie catre o alta pers. juridica. intre timp datoria s-a diminuat , astfel ca de ex. aveam la un momemt dat 2500 ron iar astazi este 1200. a sosit scrisoare de la un executor judec. care cere intreaga suma + onorarii . cum se procedeaza in aceste conditii ? Astia ma preseaza pentru a le da banii , ma ameninta prin scrisori . Cum se procedeaza in aceste conditii ? daca achit restul de datorie este mai bine ? sau pot sa achit asa cum am stabilit pana la un anumit termen? multumesc


achitati restu' si ignorati-i. e suma mica, or sa renunte la "amenintari".

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita la domiciliu alexsaybest alexsaybest Buna ziua . Acum ceva timp m-am inscris reprezentant la o firma de parfumuri . Am facut o comanda in valoare de 600 ron iar produsule care mi-au sosit erau ... (vezi toată discuția)
Amenintari firma de recuperare chitoiu chitoiu Servus tuturor! Am avut un credit din care am mai ramas de plata cu o suma , iar in urma cu 4 ani si jumatate nu am mai putut platii . De o buna bucata de timp ... (vezi toată discuția)
Executare silita cosmin_horia cosmin_horia Buna ziua, Am o nelamurire legat de o executare silita, am avut un contract de leasing auto iar pe la inceputul anului 2011 am intampinat ceva probleme, in ... (vezi toată discuția)