Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... URGENT incredintare minor-instanta competenta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

URGENT incredintare minor-instanta competenta teritorial

buna seara! speta este urmatoarea. dintr-o relatie de concubinaj a rezultat o minora, nascuta in bucuresti. a fost recunoscuta de tata. acum 2 ani cei doi se despart in fapt, iar ea impreuna cu minora vin la domiciliul ei din bacau. mentionez ca paratul are domiciliu in bucuresti. ea in calitate de reprezentant legal a minorii a introdus actiunea la judecatoria bacau, pentru incredintare minor si stabilire pensie de intretinere in favoarea minorei. la primul termen s-a invocat de instanta exceptia necompetentei teritoariele, considerand ca judecatoria sect 4 ar fi competenta. a fost amanata pronuntarea. ce pot face eu ca exceptia sa fie respinsa si dosarul sa ramana la bacau? multumesc.
pt incredintare, competenta este instanta de la domiciliul paratului
pt pensie de intretinere competente sunt atat instanta de la domiciliul paratului cat si instanta de la domiciliul reclamantului.
exceptia va fi admisa cu siguranta, si dosarul trimis spre judecare la Bucuresti.
Si eu am aceeasi opinie.
Potrivit art.5 c.proc.civ.-actiunea de incredintare a minorului se formuleaza la instanta domiciuliului paratului.
Potrivit art.10.pct.7 c.proc.civ.-in cererile privind penisa de intretinere este competenta pe langa cea aratata la art. 5 este si instanta de la domiciuliul reclamantului- deci competenta alternativa.
Avand in vedere distanta - ca inteleg ca acest fapt este un impediment in admiterea exceptiei si declinarea competentei, va puteti angaja avocat care sa va reprezinte interesele in acest proces.
Prezenta dvs.nu este obligatorie in cazul in care veti fi reprezentata , ci doar daca se va solicita de catre parat proba cu interogatoriul dvs.