Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Circulatie cu masina tatalui decedat.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Circulatie cu masina tatalui decedat.

Masina este inscrisa pe numele tatalui meu care a decedat. In acte el este proprietar. Eu sunt unicul fiu. Mama traieste.
Pot circula legal cu masina? Trebuie sa fac ceva acte pentru asta?
M-am gandit si la situatii mai delicate: daca politia mi-ar lua certificatul de inmatriculare pentru incalcari din legislatia rutiera. Am inteles ca numai proprietarul masinii poate ridica certificatul de inmatriculare de la politie. Ce as face in acest caz?

Multumesc!
Robert_Avramescu, utilizator
Puteti sa mergeti la un notar sa dezbateti succesiunea dupa tatal dvs. si sa cereti partajul bunurilor ramase dupa decesul tatalui. In acest fel, prin certificatul de mostenitor vi se poate atribui in proprietate masina, dar cu conditia ca si mama dvs sa vrea acest lucru
Nu ne permitem sa facem succesiunea acum (costurile sunt considerabile). Dar as vrea sa circul cu masina. As putea circula in continuare cu masina inscrisa pe numele tatalui meu si daca se intampla sa mi sa retina certificatul de inmatriculare sa fac atunci succesiunea si sa o inscriu pe numele meu? Am probleme legale serioase (cat de serioase) daca politia descopera ca tatal meu a decedat si eu circul cu masina?
Pentru circulat cu ea nu ai nici o problema, te poti folosi de masina. Descendentii se bucura de sezina - adica au posesia de drept a bunurilor succesorale. (dar daca te duci tu cu explicatia asta la tov. militian se face o ceata...).
Daca iti salta cineva actele scoti un certificat de calitate de mostenitor...
Certificatul de calitate de mostenitor cum il obtin?
la notar