Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Dorim sa vindem un autoturism auto. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Dorim sa vindem un autoturism auto. Proprietarul ...

Bună ziua!
Dorim sa vindem un autoturism auto. Proprietarul a fost tata, acesta a decedat în iunie 2021. Nu s-a făcut succesiunea ptr bunuri. Moștenitoare suntem 2 fete și mama. Noi ca fiice nu avem pretenții ptr bunuri,dorim sa lăsăm totul mamei noastre. Care sunt pași pentru a putea vinde acest auto?
Mulțumesc!
Pargurgeti etapa succesorala la notarul public caci in caz contrar nu puteti legal sa vindeti autoturismul. Eventual puteti sa o vindeti fara acte dar noul posesor va circula cu aceleasi numere si actele fiind tot pe numele defunctului. Recomandarea ar fi sa dezbateti succesiunea.
nu renuntati la succesiune daca nu vreti ca la mostenirea tatalui sa vina si alte rubedenii de-ale tatalui daca mai sunt.
dezbateti mostenirea, chiar daca apoi faceti partaj cu mama sau ii donati.