Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere

Am rugamintea sa-mi spuneti daca orele suplimentare lucrate in 2010 pot fi luate ca si zile libere pina in martie 2011. Mentionez ca sint functionar public. Multumesc
Conform Codului Muncii Art.119,orele suplimentare se compenseaza in urmatoarele 30 zile.Daca nu s-au compensat,se acorda un spor de min.100% din salariul de baza (CCMNational Art.41 c).
ContSters161342, utilizator
Cf legii 330/2009 orele suplimentare efectuate in cursul anului 2010, nu se platesc si se pot compensa cu timp liber corespunzator pan la 31 martie 2011.
Atunci se aplica aceasta lege 330/2009 ,deoarece legile speciale au prioritate fata de dispozitiile Codului Muncii.