avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere

Am rugamintea sa-mi spuneti daca orele suplimentare lucrate in 2010 pot fi luate ca si zile libere pina in martie 2011. Mentionez ca sint functionar public. Multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters161342 , utilizator 09:53, 4 Noiembrie 2010
Conform Codului Muncii Art.119,orele suplimentare se compenseaza in urmatoarele 30 zile.Daca nu s-au compensat,se acorda un spor de min.100% din salariul de baza (CCMNational Art.41 c).
Ultima modificare: Joi, 4 Noiembrie 2010
ContSters161342, utilizator
Cf legii 330/2009 orele suplimentare efectuate in cursul anului 2010, nu se platesc si se pot compensa cu timp liber corespunzator pan la 31 martie 2011.
Atunci se aplica aceasta lege 330/2009 ,deoarece legile speciale au prioritate fata de dispozitiile Codului Muncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

se platesc sau nu, orele efectuate sambata, duminica? swamerra swamerra Decizia 1415/2009 a Curtii Constitutionale se refera si la orele efectuate in zilele nelucratoare sau, exclusiv la \"orele suplimentare\"?? art. 20 din ... (vezi toată discuția)
Noile prevederi legale pentru munca suplimentara otilia_tec otilia_tec Legea 330/2009 Art. 20. - Munca prestata in zilele de repaus saptamanal, de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare ioana07 ioana07 In cursul anului 2010 am lucrat 182 ore suplimentare pe care le pot dovedi cu pontaje,grafice si condica prezenta.Mai am posibilitatea ca in 2011 aceste ore ... (vezi toată discuția)