Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Angajare asociat unic pe firma lui
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Angajare asociat unic pe firma lui

As dori sa stiu daca un asociat unic poate fi angajat in propria firma.
Va multumesc.
Da poate, si chiar este indicat.
Va multumesc pentru raspuns. Puteti sa imi spuneti de ce ,,chiar este indicat''?asta pentru cultura mea .
DIn punctul de vedere al Inspectoratului Teritorial de Munca , administratorul societatii trebuie in mod obligatoriu sa aiba incheiat contract individual de munca cu societatea pe care o administreaza . Este un regulamant , sau ordonanta de urgenta in acest sens , pe care nu o am la indemana , dar o caut , daca va intereseza mai amanuntit.
Va multumesc din suflet pentru amabilitate.
Chiar as citi aceasta ordonanta,cred ca nu este de prea mult timp emisa,stiam ca un administrator de firma nu poate fi propriul sau angajat,dar cum tot timpul se schimba legi nu mai sunt la curent.
suciugeorgeta a scris:

As dori sa stiu daca un asociat unic poate fi angajat in propria firma.
Va multumesc.

LEGEA 31, textul in vigoare de la 29.06.2007, art.196 : (3) Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societăţii cu răspundere limitată al cărui asociat unic este.