Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... asigurare cas
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

asigurare cas

ma lamuriti si pe mine, va rog?
Un salariat isi deschide si o mica afacere.
Este obligat sa plateasca cas si la firma lui ca asociat?
Merci
Numai daca este angajat in aceasta societate.
Calitatea de asociat nu este asimilata celei de salariat.
Daca este PFA, atunci potrivit art.18 din OUG nr.44/2008, este asigurata in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale si are dreptul de a fi asigurata in sistemul asigurarilor sociale de sanatate si al asigurarilor pentru somaj, in conditiile prevazute de lege.

Potrivit Legii nr.19/2000, in sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii, persoanele care realizeaza un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel putin 3 salarii medii brute, si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) asociat unic, asociati, comanditari sau actionari;
b) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociatiei familiale;
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;
e) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
f) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale.
elis a scris:

Daca este PFA, atunci potrivit art.18 din OUG nr.44/2008, este asigurata in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale si are dreptul de a fi asigurata in sistemul asigurarilor sociale de sanatate si al asigurarilor pentru somaj, in conditiile prevazute de lege.

Potrivit Legii nr.19/2000, in sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii, persoanele care realizeaza un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel putin 3 salarii medii brute, si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) asociat unic, asociati, comanditari sau actionari;
b) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociatiei familiale;
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;
e) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
f) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale.

MULTUMESC MULT