Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract de colaborare intre firma si persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract de colaborare intre firma si persoana fizica

Buna ziua,
se poate incheia un contract de colaborare intre o firma privata si o persoana fizica (neautorizata)? Este o situatie in care persoana fizica nu lucreaza o luna de zile intreaga, ci poate veni 2-5 zile intr-o luna, apoi in urmatoarea luna cateva zile...Plata ar trebui sa se poata face doar pentru fiecare prestatie si nu in baza unui tarif lunar, pentru ca poate intr-o luna nu presteaza deloc. In acest caz, potrivit ultimelor modificari legislative, ar trebui achitate, in afara impozitului pe venit, contributia de asigurari si cea de somaj? Daca ati intalnit situatii similare, va rog sa ma ajutati cu sfaturi. Multumesc.
Acest "contract de colaborare", ca si relatie de munca, nu este reglementat de nicio lege, este o gaselnita a unor neaveniti...
In functie de specificul postului / "colaborarii" se pot folosi: contract de munca, conventie civila, contract prestari servicii.
Recapitulam:
Persoana fizica (neautorizata), lucreaza intre 2 si 5 zile pe luna, iar in unele luni s-ar putea sa nu lucreze.

In opinia mea, ar trebui sa incheiati cate o conventie civila cu persoana respectiva, pentru fiecare prestatie in parte. Pentru veniturile obtinute pe baza fiecarei conventii civile, dvs. ca platitor de venit sunteti obligat sa-i retineti impozitul pe venit, contributia la pensii si contributia la somaj. In luna in care persoana fizica nu presteaza nimic, nu se incheie nici o conventie civila cu aceasta (logic) si drept urmare nu se retine si nu se plateste nimic (logic).
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Va multumesc mult pentru raspunsuri si pentru ajutor.