Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contract colaburare - obligatii la stet
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contract colaburare - obligatii la stet

ce obligatii are benificiarul si ce obligatii are prestatorul in cazul unui contract de colaborare dintre o societate si o persoana fizica
Prestatorul este cel care prestează serviciile deci realizeaza venituri. Dacă prestatorul este societatea atunci el normal ar trebui să taie factură în baza căreia rezultă TVA de plată şi impozit pe profit 16% Dacă prestatorul este persoană fizică deci am înţeles bine neautorizată atunci se face un contract între cele 2 părţi şi pe bază de dispoziţie de plată ataşată la contract se plăteşte persoana fizică. Depinde şi de ceea ce este prevăzut în contract.
La un contract de prestari servicii/ conventie civila de prestari servicii, beneficiarul trebuie sa retina si sa vireze la buget CAS, somaj si impozit.
Contributia la sanatate este platita de catre prestator.