avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... reglementare ridicare masini
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

reglementare ridicare masini

Doresc sa stiu ce document legal legifereaza ridicarea autoturismelor proprietate privata parcate mai mult sau mai putin legal.
In plus as dori sa mi se specifice (daca stie cineva ) daca politia comunitara este abilitata legal sa faca copii dupa documentele personale si daca in fisa de atributii a acestora exista documentatie legala privind intocmirea de procese-verbale, notificari, etc., cu titlul de document oficial.
Aceste intrebari vi le pun in contextul in care mi s-a ridicat masina de pe un loc de parcare (cu timp limitat) in interiorul timpului legal alocat parcarii, si nu mi s-a prezentat nici o documentatie in acest sens; cei de la politia comunitara au invocat ca au dreptul sa imi ceara permisul de conducere, in baza unui "regulament cadru" emis intre politia rutiera si dumnealor si au facut o copie dupa acest act, ca sa nu mai spun ca in momentul in care am solicitat docum,entatia oficiala (copia) prin care acestia procedeaza astfel, duduita agent m-a apostrofat si m-a jignit , spunandu-mi ca (citez) :"... sunteti infractori, si cu infractori nu discutam, si nici nu suntem obligati sa va dam documente oficiale" Consider un abuz ordinar si inuman in conditii;e in care aceasta activitate este de fapt jaf la drumul mare.
Va multumesc,
L.G.
Cel mai recent răspuns: ContSters71247 , utilizator 20:39, 26 Ianuarie 2011
Daca evenimentul s-a petrecut in Municipiul Bucuresti,exista incheiat un acord intre municipalitatea si firmele de ridicare autoturisme
Totodata,exista si o hotarare definitiva si irevocabila a instantei de judecata ,care dispune ca ridicarea autoturismelor ,este netemeinica si nelegala
Ati parcat pe locul cuiva . A sunat la Politia Comunitara de sector sa il ajute pentru eliberarea locului . Daca va conformati si eliberati locul , nu patiti nimic . Daca sunteti incapatanat vi se ridica masina . Data viitoare fiti mai atent unde parcati si mai ales "ciocu mic"
Hanuka a scris:


Aceste intrebari vi le pun in contextul in care mi s-a ridicat masina de pe un loc de parcare (cu timp limitat) in interiorul timpului legal alocat parcarii,
L.G.


Autorul a precizat concret ca a parcat autoturismul in spatiu special amenajat ,
inclusiv cu sistem de inregistrare timp de parcare,sistem care nu se monteaza in cazul parcarilor concesionate de catre persoane fizice/juridice
ynocentta a scris:

Daca evenimentul s-a petrecut in Municipiul Bucuresti,exista incheiat un acord intre municipalitatea si firmele de ridicare autoturisme
Totodata,exista si o hotarare definitiva si irevocabila a instantei de judecata ,care dispune ca ridicarea autoturismelor ,este netemeinica si nelegala


Adica un fel de "alba neagra" !?....
Va multumesc pentru raspuns, si v-as ruga daca cunoasteti numarul/data emiterii acelei hotarari si eventual unde pot s-o gasesc.
O zi buna!
L.G.
@ Hanuka
Parcurgeti cu atentie
http//www.piperea.ro/2010

Alte discuții în legătură

Parcare de resedinta (la bloc) - cui ma adresez cand locul este ocupat abuziv sau masina e blocata in parcare? babirusa babirusa daca ai contract cu adp pentru un loc de pacare, este platit la timp si de multe ori gasesti locul de parcare ocupat de alta masina cum procedezi? este vreo ... (vezi toată discuția)
Parcare sub bloc DomutaDaniel DomutaDaniel Buna ziua. Intrebarea mea este daca parcare de masini care se afla in subsolul blocului intra in atributia administratorului de bloc. Recent a parcat cineva ... (vezi toată discuția)
Parcat corect, un tico a fost totuși ridicat pe platformã. de ce? oldbeatle oldbeatle Ieri, vineri 13, zi cu ghinion, treceam pe strada Mitropoliei din Sibiu, îndreptându-mă către sediul primăriei. Pentru cei ce cunosc zona, se știe ... (vezi toată discuția)