Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie - sanctiuni
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie - sanctiuni

Buna ziua!!As dori si eu sa stiu ce sanctiunie implica conducerea unui automobil cu o alcoolemie de 0,51 mg in aerul expirat, rezultat obtinut in urma epilotestului?Va multumesc anticipat.
suspendarea dreptului de a conduce plus amenda
Probabil dosar penal. Limita este de 0,4 mg/l alcool pur in aerul expirat si o,80 gr/l alcool pur in sange. Dvs. ati depasit limita de 0,40 mg/l alcool pur in aerul expirat si cred ca v-au dus la spital sa va recolteze probe de sange.
Angajati-va un avocat si mergeti impreuna sa dati declaratie la politie. Este posibil sa scapati mai usor, fiind o alcoolemie mai mica.
Multumesc frumos!nu este pt mn informatia,din fericire nu am patit eu asa ceva dar oricum va multumesc:*:*
v-a scapa sigur doar cu amenda si cu suspendarea permisului,nu ajunge pe instanta cu astfel de procent dar amenda va fi administrativa pe 18 indice 1 cp.