Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... salarii
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

salarii

Sunt profesor gradul I si functionez ca titula in 2 scolii din anul 2007 am obtinut gradatia de merit pe care mi-a platit-o 1/2 la fiecare scoala . am observat ca di 2007 dirigentia mi se plateste pe jumatate. As dori sa stiucum imi pot recupera banii inapoi, pe ce perioada si conform carei legii.
Dirigentie inseamna 10% la salariul baza 2. Daca aveti dirigentie doar la una din scoli, procentul se aplica la suma pe care o ridicati de la acea scoala. Daca aveti dirigentie la ambele, se calculeaza in fiecare suma. L 128/1997 si [ link extern ]
daca aveti 0.5 norma ....nu e normal ca sporul de 10% dirigintie sa fie la orele lucrate?adica ...jumat de luna inseamna 10 zile lucrate la o scoala....sal din grila de imparte la 2 deci....sporul de 10% se aplica la cat lucrati in acea scoala.eu zic ca e corect cum va plateste.