Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fond de reparatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fond de reparatii

A-si dori o explicatie in limita legii, platesc lunar fondul de reparatii 10 ron ,s-a reparat acoperisul de terasa cu tabla zincata 5 m patrat , et.4.a costat 800 ron. Asociatia de proprietari solicita de la mine 300 ron pentru ca stau deasupra acoperisului et. 4, si de la 19 locatari 500ron, pe scara sunt 20 locatari. Intrebarea mea este , de ce nu se plateste cei 800 de roni din fondul de reparatii ?
E buna intrebarea si ar trebui sa o puneti presedintelui asociatiei.

Totusi trebuie sa va spun un lucru mai important decat asta, anume ca orice reparatie pe proprietatea comuna, si acoperisul este proprietate comuna, se imparte proportional cu cota-parte indiviza, adica proportional cu suprafata apartamentului, la toate apartamentele, indiferent de locatia apartamentului, parter, etaj intermediar sau ultimul etaj.

Deci dv. trebuie sa platiti absolut la fel cu vecinul dv. de dedesupt.
Asociatiile de proprietari functioneaza in baza legii 230/2007 si a HG 1588/2007 cu normele de aplicare a legii.

Locatarii de la parter sau de la ultimul etaj nu sunt locatari second hand, cel putin din punct de vedere legal.