Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA livrari intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

livrari intracomunitare

Intr-un magazin care practica vanzarea cu amanuntul pe casa de marcat se vand produse care se achita de cumparator cu cardul.Cumparatorul solicita factura,se factureaza produsele cu TVA insa clientul pt care se emite factura este operator intracomunitar din Germania avand ID valabil.Societatea din Romania nu este inregistrata ca operator intracomunitar.Trebuie declarata in D390 livrarea factura fiind emisa cu TVA 24%?
Pentru a putea fi considerata livrare intracomunitara, trebuie ca vinzatorul sa detina dovada transportului marfii in acea tara. In cazul dvoastra, fiind vorba de un magazin cu amanuntul, nu puteti sti daca cumparatorul, chiar daca are sediul in alta tara, transporta bunurile in alt stat intracomunitar sau le foloseste pe teritoriul Romaniei. Aceasta vinzare nu este o livrare intracomunitara, chiar daca este facuta catre un client cu sediul in alt stat din comunitate.
Vinzarea este cu tva, deci nu trebuie sa depuneti decl 390. Nu trebuie sa va inregistrati nici in ROI pt astfel de vinzari.