avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea 330
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea 330

In luna dec 2009, eram incadrat ca referent specialitate debutant (600 ron). Pe langa sporul de vechimea de 10%, mai beneficiam, conform contractului colectiv de munca, de fidelitate 15%, asistenta sociala 15%, confidentialitate 15% si antena 10%. Incepand cu 1 feb 2010, am avansat in functie, referent specialitate II (922 ron); exceptand sporul de vechime, celelalte sporuri au ramas la nivelul lunii dec 2009, motivandu-mi-se ca procentele s-au transformat in suma fixa si totul a ramas blocat la acea luna. Pentru cei angajati in 2010 incadrarea si sporurile din contractul colectiv de munca (fidelitate, asistenta sociala, confidentialitate si antena) sunt conforme cu art. 31 din 330. Pentru mine, art. 32 din 330 este valabil numai la incadrare si vechime, nu si la sporurile din contractul colectiv de munca. Este ok cum mi s-au calculat sporurile?
Cel mai recent răspuns: Tanjiani , utilizator 18:44, 11 Noiembrie 2010
CORECT TANJIANI! Dar in situatia mea de ce nu se aplica art. 32 din 330: "Pentru personalul promovat in functii in perioada de aplicare etapizata, salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare". Asta a fost nemultumirea mea si in prima postare.
Sunt sigur ca telefonic ne-am intelege mult mai bine! Sunteti dragut(a) sa-mi lasati numarul dumneavoastra de telefon? M-ati ajuta foarte mult!
bugetar:
Aveti mai sus art. 5 alin. (3) care spune ca in situatia in care cineva isi schimba transa de vechime = gradatia in anul 2009, sporul se calculeaza la salariul avut in decembrie 2009, nu e indeajuns de clar?:(...
Nu stiu care e situatia cu vechimea in invatamant :( in functie de aceasta ii stabileati salariul de baza,la care aplicati apoi procentul sporului de vechime?

George R:
Puteti folosi functia de mesaj privat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

spor pt.control financiar preventiv sorin dan sorin dan Buna ziua, va rog daca ma poate ajuta cineva sa inteleg si eu cum aplic de la 1 ianuarie 2010 spor pentru complexitatea muncii( spor pt. control financiar ... (vezi toată discuția)
Salarizare ContSters128048 ContSters128048 am o nelamurire referitoare la aplicare sporului de vechime. cum se aplica acesta: de ex cand : se aplica la total salariu de baza + alte sporuri ( ... (vezi toată discuția)
Legea salarizarii 330/2009 mircea_ghe84 mircea_ghe84 Buna ziua. Lucram intr-un spital municipal si de la 01.01.2009 vom fi salarizati conform noii legi a salarizarii 330/2009. Problema apare la calculul ... (vezi toată discuția)