Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... litigiu bunuri din imobil achizitionat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

litigiu bunuri din imobil achizitionat

Buna seara!
Anul acesta in luna martie am achizitionat un apartament. La predarea imobilului fostul proprietar si-a luat mobilierul din sufragerie, iar pe cel din dormitor si bucatarie am agreat verbal cu poate sa il lase pana in luna august a acestui an.(martor la discutie a fost agentul imobiliar prin care am achizitionat apartamentul) De atunci, proprietarul nu m-a contactat ca sa-si ia mobilierul pana acum o saptamana cand m-a sunat ca vine sa-l ia iar eu l-am refuzat.
Eu nu am putut sa-mi renovez casa si sa-mi iau alta mobila, pentru ca nu aveam unde sa o pun pe a lui.
Pentru ca l-am refuzat, a inaintat o plangere la politie si a zis ca ma va chema in judecata. Intrebarea mea este: pot sa refuz sa-i mai dau mobila fara a suferi vreun prejudiciu? Intre timp eu mi-am achizitionat o combina frigorifica, un congelator si un pat. De unde am certitudinea ca nu le va revendica si pe acestea?
Mentionez ca nu este specificat in niciun act ce mobilier a lasat in apartament.

Va multumesc anticipat pentru ajutorul oferit.

Numai bine,
Gina Popa
Sfatul meu este sa-i dati mobilierul proprietatea vanzatorului.
Dvs ati dobandit doar ce este trecut ina ctul de vanzare-cumparare.
Pentru bunurile pe care le-ati cumparat dvs
faceti dovada cu chitante si facturi.
va sugerez sa-i dati lucrurile. nu aveti niciun drept sa i le retineti.puteti proba cu agentul imobiliar, care a a fost prezent la intelegerea verbala, ce bunuri au ramas in casa care apartineau fostului proprietar.
sa va plateasca cheltuielile legate de depozitare.
Militianului sa-i spunti ca ii dati bunurile dar sa va plateasca depozitarea .
Aveti un drept de retentie pt. suma reprezentand depozitarea.