avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1031 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... litigiu bunuri din imobil achizitionat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

litigiu bunuri din imobil achizitionat

Buna seara!
Anul acesta in luna martie am achizitionat un apartament. La predarea imobilului fostul proprietar si-a luat mobilierul din sufragerie, iar pe cel din dormitor si bucatarie am agreat verbal cu poate sa il lase pana in luna august a acestui an.(martor la discutie a fost agentul imobiliar prin care am achizitionat apartamentul) De atunci, proprietarul nu m-a contactat ca sa-si ia mobilierul pana acum o saptamana cand m-a sunat ca vine sa-l ia iar eu l-am refuzat.
Eu nu am putut sa-mi renovez casa si sa-mi iau alta mobila, pentru ca nu aveam unde sa o pun pe a lui.
Pentru ca l-am refuzat, a inaintat o plangere la politie si a zis ca ma va chema in judecata. Intrebarea mea este: pot sa refuz sa-i mai dau mobila fara a suferi vreun prejudiciu? Intre timp eu mi-am achizitionat o combina frigorifica, un congelator si un pat. De unde am certitudinea ca nu le va revendica si pe acestea?
Mentionez ca nu este specificat in niciun act ce mobilier a lasat in apartament.

Va multumesc anticipat pentru ajutorul oferit.

Numai bine,
Gina Popa
Cel mai recent răspuns: praporgescu , utilizator 10:47, 6 Noiembrie 2010
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sfatul meu este sa-i dati mobilierul proprietatea vanzatorului.
Dvs ati dobandit doar ce este trecut ina ctul de vanzare-cumparare.
Pentru bunurile pe care le-ati cumparat dvs
faceti dovada cu chitante si facturi.
va sugerez sa-i dati lucrurile. nu aveti niciun drept sa i le retineti.puteti proba cu agentul imobiliar, care a a fost prezent la intelegerea verbala, ce bunuri au ramas in casa care apartineau fostului proprietar.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
sa va plateasca cheltuielile legate de depozitare.
Militianului sa-i spunti ca ii dati bunurile dar sa va plateasca depozitarea .
Aveti un drept de retentie pt. suma reprezentand depozitarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Debarasare mobila si lucruri ramase de la fostul proprietar Seb O Seb O Buna ziua, Am cumparat un apartament si prin contract proprietarul a avut la dispozitie un termen de 45 zile pentru a il elibera de bunuri mobile. Cele 45 ... (vezi toată discuția)
Cum scap de bunurile altcuiva din casa mea? dief dief Buna ziua, Socrii mei detin un apartament in care nu au locuit. In urma unor probleme la coloana de apa, pentru a efectua reparatii administratorul, avand ... (vezi toată discuția)
Intelegere nerespectata la cumpararea unui apartament yosemite_sam yosemite_sam Buna ziua, Am nevoie de o parere si un sfat in urmatoarea situatie: in urma cu 3 saptamani am finalizat actele pentru achizitionarea unui apartament care in ... (vezi toată discuția)