Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune catre persoana juridica straina
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune catre persoana juridica straina

As dori sa aflu unele detalii legate cesionarea partilor sociale catre o persoana juridica straina. Informatiile de la Registrul Comertului au fost contradictorii, in sensul ca fiecare persoana intrebata imi oferea alta informatie.
Ma intereseaza actele pe care persoana juridica straina trebuie sa le depuna.

Ce am inteles:
-hotarirea AGA care sa cuprinda numirea imputernicitului pentru semnarea actelor si toate modificarile la statutul si contractul existent;

-extras din Registrul Comertului, sau institutia lor echivalenta, care sa ateste ca firma este inscrisa acolo;

-certificat de bonitate/solvabilitate bancara;

Ce NU am inteles:
-se cere cazier fiscal pt. România. Nu am inteles daca acesta e o decalataie sub semnatura privata, sau o declaratie la notar sau un act oficial de la o institutie;

-pentru imputernicit, dupa unele surse se cere doar cazier judiciar, iar dupa alte surse se cere si cazier fiscal;

-pentru noul administrator, de asemenea, nu imi este clar daca se cere si cazier judiciar si fiscal sau numai unul din ele. Singura informatie certa este ca i se cere specimen de semnatura.

-inafara celor enumerate mai sus, nu sint sigur daca nu cumva mai trebuie si alte acte. Nici o peroana de la Reg. Comertului nu a putu sa imi spuna fara echivoc daca actele de mai sus sint suficiente.

Ca o remarca amara, pe pagina web a Registrului Comertului, documetul transfer of shares to SNC, SCS and SRL, de la adresa [ link extern ] >
Remus_ro a scris:
Ce NU am inteles:
-se cere cazier fiscal pt. România. Nu am inteles daca acesta e o decalataie sub semnatura privata, sau o declaratie la notar sau un act oficial de la o institutie;

Nu se cere cazier fiscal pentru persoanele straine, ci declaratie ca nu figureaza cu datorii in RO. O faci impreuna cu declaratia ca X indeplineste conditiile pentru a fi asociat. Nu trebuie autentica, dar traducerea trebuie legalizata.

-pentru imputernicit, dupa unele surse se cere doar cazier judiciar, iar dupa alte surse se cere si cazier fiscal;

Daca nu e persoana romana, face declaratia de care ziceam mai sus, impreuna cu specimenul de semnatura. Autentic. Daca e roman, cazier fiscal plus declaratia ca indeplineste conditiile plus specimen.

[quote]-pentru noul administrator, de asemenea, nu imi este clar daca se cere si cazier judiciar si fiscal sau numai unul din ele. Singura informatie certa este ca i se cere specimen de semnatura.[/.quot]
Cazier fiscal.

-inafara celor enumerate mai sus, nu sint sigur daca nu cumva mai trebuie si alte acte. Nici o peroana de la Reg. Comertului nu a putu sa imi spuna fara echivoc daca actele de mai sus sint suficiente.

Ori sunt imbecili, ori habar nu au cu ce se mananca traba lor. In fine, ONRC elaboreaza ghiduri de formalitati pentru toate chestiile care se pot inregistra la RC. In consecinta, exista unul si pentru inregistrarea cesiunii: [ link extern ]

Ce zice el ca iti trebuie:

2. Actul modificator al actului constitutiv (hotărârea adunării generale a asociaţilor/ decizia asociatului unic sau actul adiţional la actul constitutiv);

3. Actul constitutiv actualizat;

4. Contractul de cesiune, în original; dacă actul modificator conţine toate clauzele referitoare la drepturile şi obligaţiile cedenţilor şi cesionarilor şi a fost semnat şi de aceştia, contractul de cesiune nu se mai prezintă;

5. (nu ti se aplica)

6. Declaraţiile date pe proprie răspundere de către asociatul unic/noii asociaţi care prin cesiune sau moştenire au dobândit părţi sociale/noii administratori din care să rezulte că îndeplinesc condiţiile legale pentru deţinerea acestor calităţi (original);

7. Certificatele de cazier fiscal pentru asociaţii care intră în societate, în cazul în care transmiterea părţilor de interes sau a părţilor sociale se efectuează către persoane din afara societăţii;

8. Certificat, original sau copie certificată şi traducerea realizată de un traducător autorizat a cărui semnătură să fie legalizată de un notar public, de la registrul în care este înmatriculată persoana juridică din străinătate, care să ateste existenţa acesteia;

9. Dacă potrivit actelor de cesiune s-au obţinut câştiguri de către cedentul persoană fizică din vânzarea părţilor sociale/ acţiunilor, câştiguri determinate ca diferenţă pozitivă între preţul de vânzare şi valoarea nominală/preţul de cumpărare, se vor depune şi documentele de plată a impozitului pe venit.

10. Dacă este cazul:
- avizele prealabile prevăzute de legile speciale (original); persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).
- împuternicire specială sau avocaţială pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original).

Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legimbru, în original;
- taxa judiciară de timbru
- timbre judiciare (2 de 0,15);
- taxe de registru; tariful de publicare în Monitorul Oficial, Partea a IV-a.

Ca o remarca amara, pe pagina web a Registrului Comertului, documetul transfer of shares to SNC, SCS and SRL, de la adresa [ link extern ] >
Lasa engleza...
andreealisievici a scris:
Lasa engleza...
Daca informatia in engleza era corecta, respectivii se puteau documenta direct de acolo.

Multumesc mult pentru raspus, a fost de un real ajutor.
Stiu ca era util in engleza, dar pana la urma primeaza informatia in romana, limba pe care o cunosti. Cu placere.
Andreea cred totusi ca declaratia ce tine loc de cazier fiscal trebuie sa fie autentica.

Avand in vedere ca oricum "ceva" trebuie sa fie autentic, eu tot timpul le fac impreuna. Adica il pun pe om sa semneze un singur document, in care declara de toate cele si isi da si specimen, asa incat fac o singura autentificare.