Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Rambursand anticipat tot creditul ramas am sansa sa ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Rambursand anticipat tot creditul ramas am sansa sa recuperez platile facute pentru asigurare?

Am in vedere posibilitatea rambursarii anticipate a intregii sume datorate in acest moment unei banci (am platit 3 ani pana in prezent, creditul fiind luat pentru 10 ani).

Intotdeauna am platit ratele conform termenelor din: “Graficul de rambursare credit” si cele din “Grafic prime de asigurare, Polita: Serie Nr.: 0000xyz... Moneda: RON”

Pana acum am platit aproximativ jumatate din suma totala a primelor de asigurare din grafic.

Intrebare:
Avand in vedere ca nu am intarziat niciodata cu ratele, in momentul rambursarii totale, as avea dreptul sa solicit sa-mi fie returnate primele de asigurare platite?

Multumesc.

Nu.Cititi cu atentie contactul de credit si conditiile in care a fost intocmita si asigurarea pe numele Dvs.

Multumesc pentru raspuns.

In legatura cu creditul de nevoi personale am de la Banca doar 5 documente, pe care le-am notat mai jos, cu I - V ( deci nu am polita de asigurare!).

Clauzele care se refera la asigurare sunt doar cele precizate in documentele I si II, din care citez mai jos:

I) “Contract de credit nr… data…
Conditii particulare
Conditiile Particulare, alaturi de Conditiile Generale, graficul de plati si oferta de credit fac parte integranta din contractul de credit.
1… - 9…
10 Asigurari
Asigurare deces
Imprumutatul poate incheia o polita de asigurare de deces pe toata perioada de creditare, cu cesionarea in favoarea Bancii a drepturilor de despagubire ce rezulta din incheierea acestei polite.
■ ASIXXXXX
a. Imprumutatul a luat cunostinta de conditiile si termenii asigurarii de viata de grup incheiate intre Banca (in calitate de detinator si beneficiar al asigurarii) si ASIXXXXX (in calitate de asigurator) si este de acord sa fie inclus in aceasta asigurare in calitate de asigurat, in baza cererii de asigurare.
b. Primele de asigurare se platesc de catre Imprumutat (si se debiteaza automat de catre Banca din contul curent) lunar, la aceeasi data cu ratele de credit , pana la rambursarea integrala a creditului (conform esalonarii primelor de asigurare cuprinse in graficul de plati – Anexa la prezentul contract). Prima de asigurare lunara se calculeaza prin aplicarea cotei de 0.089% la soldul lunar al creditului (curent + restant) inaintea achitarii ratei de credit aferenta lunii respective. Cota de prima este stabilitat de catre asigurator ca urmare a evaluarii riscului, in baza cererii de asigurare si, daca este cazul, a declaratiilor/ examinarilor medicale. Primele de asigurare si despagubire se platesc in moneda creditului.
c. In cazul creditului YYYYYY pentru nevoi personale nenominalizate cu perioada de gratie totala, Clientul beneficiaza de amanarea la plata a primei de asigurare aferente primei luni de creditare. In acest sens, la a doua scadenta a creditului, acesta se obliga sa alimenteze contul sau curent cu contravaloarea primelor doua prime de asigurare.
Banca Imprumutat Co-Imprumutati”

II) “Contract de credit nr… data…
Conditii Generale
Conditiile Generale, alaturi de Conditiile Particulare, graficul de rambursare a creditului si plata a dobanzilor, comisioanelor de gestionare si primelor de asigurare (dupa caz), denumit in continuare grafic de plati, precum si oferta de credit fac parte integranta din contractul de credit.
1… - 6…
7. Asigurari
7.1. In functie de obiectul creditului, Banca poate solicita Imprumutatului incheierea de polite de asigurare, cu respectarea prevederilor relevante din Conditiile particulare, la o societate de asigurare agreata de Banca, pe toata perioada de creditare, cu cesionarea in favoarea Bancii a drepturilor de despagubire ce rezulta din incheierea acestei polite.
7.2. Daca Imprumutatul a incheiat polite de asigurare, acesta va mentine/reinnoi contractele de asigurare pe toata durata derularii Contractului de Credit si nu va modifica suma asigurata sau o alta conditie a contractelor de asigurare fara acordul prealabil al Bancii.
7.3. Prin prezentul Contract, Imprumutatul autorizeaza Banca sa debiteze orice cont curent in lei si in valuta si/sau depozit, chiar neajuns la termen, al Imprumutatului cu sumele reprezentand primele ce asigurare si sa efectueze plata acestora.
7.4. In cazul in care Imprumutatul nu are disponibilitati in cont, iar Banca plateste in numele acestuia primele de asigurare, acestea vor fi inregistrate ca debit al Imprumutatului fata de Banca. Aceste sume vor fi recuperate cu prioritate din contul curent al Imprumutatului. In situatia in care debitul nu va fi acoperit, Banca va putea solicita oricand va considera necesar recuperarea datoriilor Imprumutatului , prin orice modalitate prevazuta de lege.
7.5. Imprumutatul sau orice membru al familiei acestuia este obligat sa anunte Banca imediat de producerea evenimentului asigurat si sa puna la dispozitia Bancii toate documentele necesare pentru plata despagubirii.
7.6. Imprumutatul autorizeaza Banca sa transmita asiguratorului toate informatiile personale si cele referitare la contul de credit, necesare derularii contractului de asigurare.

8... – 14...

Banca Imprumutat Co-Imprumutati “

III) “Grafic de rambursare credit”

IV) “Grafic prime de asigurare
Polita: Serie Nr.: 0000xyz... Moneda: RON”

V) “Act aditional”

Intrebare:
Existand clauzele de mai sus, in conditiile rambursarii anticipate, putem fi obligati sa achitam si restul ramas de la primele de asigurare, calculate pe cei 10 ani?
Mentionez ca in "Actul aditional" nu exista nici o clauza legata de asigurari.

Multumesc.
daca rambursati anticipat creditul,sa zicem in 5 ani, banii dati pt asigurare aferenti celor 5 ani, raman la ei. numai daca ati achitat asigurarea in avans, sa zicem pt 7 ani, aveti dreptul sa vi se restituie suma incasata de ei pt 2 ani
daca dvs achitati creditul cf graficului, in 10 ani, platiti asigurare pt cei 10ani si banii raman la ei

Am inteles.

Multumesc pentru raspuns.