Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum sa fac?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum sa fac?

Mi-a fost facuta o propunere de asociere intr-o afacere de catre doua persoane eu sa particip cu un teren de 800 metri patrati ca punct de lucru iar ei cu capitalul.Aici apare dilema mea care este urmatoarea : valoarea terenului meu este de apox. 60000 euro ,iar ei doi vin cu un capital de max. 15000-20000 .Cum e oare mai bine sa fac ?sa accept si sa includ terenul in patrimoniul soc.ce se va infiinta sau sa fac un contract de asociere in participatiune ?Mai sunt si alte variante?nu prea vreau sa risc terenul!Multumesc!
Daca nu vreti sa riscati terenul nu contribuiti cu el.
Faceti un contract de inchiriere, comodat... faceti altceva decat sa schimbati, eventual, proprietarul terenului...
Ca sa nu spun ca si actele va costa mai putin in caz ca nu bagati terenul in capitalul social...
Si asocierea in participatiune presupune transfer de la asociatul ascuns la cel vizibil, si presupun ca cei doi se vor ocupa de afacere, deci ei vor fi vizibili. Fara transfer ramane inchirierea sau comodatul.
Sa fac un contract de asociere prin participatiune?e oare mai avantajos?sau comodat?multumesc mult pt. primul raspuns!
Care e diferenta intre inchiriere si acomodat?
scuze comodat!