avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1146 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ajutor!probleme cu banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ajutor!probleme cu banca

buna seara !am si eu o intrebare azi am primit un plic de la o banca prin care am fost instiintata ca am fost data in judecatasi exista o sentinta din septembrie prin care sa dispus executarea silita a bunurilor mele mobile si imobile ptr un credit nerambursat.problema este ca eu nu am nimic pe numele meu.a doua problema e ca eu abia am venit din italia si stau acasa o luna si ma intorc inapoi pentru a munci acolo tocmai ptr ami putea achita datoriile dar acum momentan nu dispun de bani.ce mi se poate intampla acum? de ce nu am fost instiintata ca ma dau in judecata?la ce sa ma astept acum?multumesc ptr raspunsuri
Cel mai recent răspuns: blueblue , utilizator 11:24, 7 Noiembrie 2010
atacati sentinta respectiva.epuizati toate caile de atac si apoi faceti contestatie la executare. va sugerez sa va angajati un avocat.
multumesc ptr raspuns.dar mai pot ataca sentinta dupa 2luni de la terminarea procesului?eu pot demonstra ca am plecat din tara in iunie si m-am intors saptamana trecuta.iar in hoarare scrie ca procesul s-a judecat fara citarea partilor.la ce sa ma astept acum?multumesc ptr raspunsuri.
Daca nu aveti bunuri (mobile/imobile), nu stiu ce ar putea creditorul sa execute... o eventuala contestatie la executare nu ar fi in avantajul dvs.
multumesc ptr raspuns .dar mai am o intrebare mi se poate bloca contul prin care imi primesc alocatia ptr cei doi copii?ce sa fac ca nu o pot schimba pe numele copiilor?
deocamdata nu au ce executa, puteti lua legatura cu executorul si sa-i trimiteti periodic o suma de bani
alocatiile nu pot fi poprite
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Noiembrie 2010
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Proprire pe cont mihaela daniela mihaela daniela buna seara am si eu o intrebare daca am datorii la o banca si m-au dat in judecata si mi s-a pus poprire pe conturi prin hotarare judecatoreasca poate sa mi ... (vezi toată discuția)
Garant credit seriban seriban am lucrt la o firma unde patronul meu a luat un credit bancar pe firma,iar eu lam girat cu patrimoniul actual si viitor.ulterior firma sa vandut patronul a ... (vezi toată discuția)
Executare silita anghel_iulian74 anghel_iulian74 Buna am luat un credit acum 7 ani din care am platit doar 2 rate si am primit o instintare de executare silita dar eu nu am nimic pe numele meu si mai stau ... (vezi toată discuția)