Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Obligatii firma in lichidare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Obligatii firma in lichidare

Buna ziua.
O societate fara activitate nu si-a depus bilantul la Reg Comertului pe anii 2004,2005,2008, drept ptr care, cf legislatiei in vigoare, ONRC a demarat procedura de lichidare a societatii. In perioada procesului de lichidare (an 2009 - 2010) societatea are obligatia de a declara si de a achita impozitul minim (forfetar)?
Sigur nu.
Prin prevederile pct. 11 5 si 116 din Normele metodologice de aplicare a Titlului II din Legea nr.571/2003, aprobate prin Hotararea Guvernului nr.44/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, inclusiv cele aduse prin Hotararea Guvernului nr.488/2009, elaborate in aplicarea dispoziþiilor art.18 alin.(2) din Codul fiscal sunt precizate situatiile in care contribuabilul platitor de impozit nu datoreaza impozit minim precum si perioada pentru care acest impozit nu se datoreaza.
In conformitate cu prevederile art.233 din Legea nr. 31 privind societatile comerciale, republicata, dizolvarea unei societati are ca efect deschiderea procedurii lichidarii, societatea pastrandu-si personalitatea juridica pana la terminarea operatiunii de lichidare, care potrivit art.260 alin.(1) din acelasi act normativ, poate dura pana la 5 ani.
De asemenea, in aceasta perioada, persoana juridica realizeaza venituri rezultate din operatiunile de lichidare, respectiv din vanzarea imobilelor si orice avere mobiliara, lichidarea si incasarea creantelor si din alte operatiuni de comert referitoare la lichidare, etc.
Aceste venituri intra in baza impozabila pentru determinarea impozitului pe profit si implicit sub incidenta prevederilor art.18 alin.(2) din Codul fiscal.

Procedura de lichidare a societatii a inceput in iulie 2006 ,avand in vedere prevederile din legislatia amintita ( 115. Prevederile art. 18 alin. (2) din Codul fiscal nu se aplică societătilor în inactivitate temporară înscrisă în registrul comertului, conform prevederilor art. 237 din Legea nr. 31/1990 privind societătile comerciale, republicată, cu modificările si completările ulterioare..........), eu inteleg ca nu se datoreaza impozit minim, sau inteleg gresit - se declara si se plateste, sau ....... ? :-/
ewe, utilizator
Societatea datoreaza impozitul minim pe perioada 01.05.2009 (data la care intra in vigoare O.U.G. 34/2009) pana la data de 14.05.2010 (data la care intra in vigoare Legea 76/2010).

Prevederile mentionate de dvs. in postarea anterioara, se refera la societatile aflate in inactivitate temporara (suspendarea temporara a activitatii).
Societatea dvs. nu face parte din aceasta categorie, cum bine a explicat @corneliamagda.