Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Arbitraj
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Arbitraj

Un litigiu comercial la o curte de arbitraj de pe langa o camera de comert se desfasoara cam la fel ca in instantele judecatoresti traditionale? Care ar fi diferentele? B-) :stunned:
da,cam la fel ,se respecta procedura civila insa deosebirea consta ca vor da solutia arbitrii alesi de parti si un arbitru principal.dar costurile desi se zvoneste ca sunt mici clientul meu la un litigiu a platit 2000 lei onorariu
Sepoate obtine si atragerea raspunderii personale a administratorului unei societati la curtea de arbitraj? Pentru datorii comerciale neachitate, rea-credinta ...
nu,acesta e un litigiu ce se poate judeca doar pe tribunal
contractul ne obliga sa alegem arbitrajul. dupa decizia arbitrala pot cere atragerea raspunderii administratorului cu bunurile personale, la judecatorie?
fireste,daca sunt indeplinite conditiile pt atragere si nu la judecatorie ci la tribunal