Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare sau donatie apartament ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare sau donatie apartament ?

Sora mamei mele impreuna cu sotul ei sunt de acord sa imi cedeze apartamentul lor(un apartament de 4 camere in Bucuresti Sector 6).
Care este varianta cea mai ieftina pe care o pot alege ca sa trec apartamentul pe numele meu: act vanzare-cumparare sau donatie? Este o diferenta substantiala intre preturile celor 2 tipuri de acte?
Conform legii cred ca actul de vanzare-cumparare este cel mai sigur pentru mine dar cred ca ar fi ok si donatia.
Mentionez ca apartamentul a fost achizitionat inainte ca sora memei sa se casatoreasca si nu au copii.

Multumesc anticipat,

Alex.

avand in vedere ca e bunul propriu al matusii, vanzare
Nu va ganditi la varianta cea mai ieftina ci la cea mai sigura.
Daca sunteti casatorit/casatorita si cumparati un imobil , el dobandeste automat calitatea de bun comun iar in cazul unui partaj il veti imparti in 1/2 .
Daca nu sunteti casatorit/a incheiati un contract de vanzare -cumparare.
Daca sunteti casatorit/a incheiati unul de donatie exclusiva..;)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc pentru raspunsurile de pana acum.
Am uitat sa mentionez faptul ca nu sunt casatorit.

Ma voi interesa zilele urmatoare la un notar si care este pretul la care ajung ambele variante(vanzare-cumparare vs donatie).

wvf, utilizator
Vanzarile intre soti sunt prohibite de lege.Contractul de donatie poate fi revocat oricand de catre sotul donatar , fiind lipsit , astfel , de efecte juridice.

Prin urmare , cata vreme actul de donatie va fi perfectat de sora mamei dumneavostra , nu exista niciun impediment in vederea transmiterii dreptului de proprietate.

Insa , actul de donatie poate fi revocat , de drept, pentru survenienta de copil , pentru ingratitudine.
Totodata, liberalitatile excesive sunt supuse desfiintarii in cazul in care mostenitorii rezervatari ai surorii mamei dumneavoastra (copiii , parintii si sotul supravietuitor ) , in cazul in care le este lezata rezerva succesorala.

Sesizarea instantei de judecata poate fi facuta in termen de 3 ani de la decesul donatorului.

Si eu va recomand sa incheiati un contract de vanzare-cumparare.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Au trecut 2 luni de cand am deschis subiectul dar am vrut sa revin cu detalii poate mai sunt si altii interesati.
Pana la urma am facut acte de vanzare-cumparare.

Apartament de 4 camere, evaluat de notar conform metodelor de calcul la minimul posibil pentru apartamentul respectiv adica 43.000 euro(cand se face aceasta evaluare se tine cont de adresa exacta, etaj, confort, an de constructie al blocului-toate fiind trecute in niste grile ce se folosesc la toate birourile notariale din cate am inteles).

Apartamentul avea cadastru/intabulare facut asadar a mai fost nevoie sa platim:
- 3700 lei(RON) impozitul catre stat (platit teoretic de vanzator)
- aproximativ 2850 lei(RON) onorariul notarului (platit de cumparator)
- aprox. 300 lei pentru intabulare pe numele meu(cumparatorul) / platiti tot de cumparator

Totalul platit a fost de aproximativ 6900 lei

Suma trecuta in actele de vanzare-cumparare a fost 170.000 lei.

Daca as fi ales varianta cu donatie as fi platit doar:
- aproximativ 2850 lei(RON) onorariul notarului (platit de cumparator)
- aprox. 300 lei pentru intabulare pe numele meu(cumparatorul) / platiti tot de cumparator

Adica pentru donatie as fi scapat de acel impozit catre stat de 3700 lei insa asa cum s-a spus deja de colegi, donatia poate fi atacata in instanta si am preferat sa aleg cea mai sigura varianta chiar daca in acel moment am fost nevoit sa scot din buzunar si acei 3700 lei pe care i-a bagat statul in buzunar.
wvf, utilizator