Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Persoana juridica asociat in SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Persoana juridica asociat in SRL

Daca in societatea X sunt asociati o persoana fizica si o persoana juridica Y, daca vreau sa fac o Hotarare AGA prin care sa recodific si sa prelungesc mandatul administratorului, trebuie ca in prealabil in societatea Y sa existe o alta Hotarare AGA referitoare la aceste modificari ?
Multumesc anticipat
Asociatul persoana juridica ("A") trebuie sa-si desemneze prin AGA un reprezentant in adunarea generala a asociatilor societatii ("B") pe care sa il mandateze sa semneze recodificarea obiectului de activitate. Avand in vedere ca veti redacta hotararea adunarii societatii "A", pentru a elimina orice discutie asupra mandatului acordat, puteti prevedea si modalitatea de recodificare.
Multumesc frumos pentru raspuns
Lucrurile nu sunt chiar asa de complicate. Nu orice decizie in X trebuie aprobata mai intai de AGA lui Y, altfel riscam sa blocam societatea X. Avand in vedere ca Y este reprezentata in X de administrator (daca nu se prevede altfel), trebuie facuta distinctia intre competentele de decizie ale AGA si ale administratorilor. Ceea ce tine de competenta administratorilor poate fi semnat in AGA lui X de administratorul lui Y fara ca inainte sa se fi facut AGA in Y. Daca insa decizia in X tine de competenta AGA in Y, atunci administratorului lui Y nu poate decide fara AGA in Y.

Acum la situatia de fata, cum recodificarea nu poate fi decisa decat de AGA, raspunsul lui George e foarte exact.
Multumesc Andreea.