Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sentinta definitiva din 1969 - o intrebare va rog.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sentinta definitiva din 1969 - o intrebare va rog.

Va rog, daca stie cineva exact:
O sentinta definitiva data in anul 1969 mai poate fi atacata in prezent?
Mentionez ca sentinta este definitiva dar nu este specificat si irevocabila. Este ea executorie?
Cred, nu sunt sigur, ca in 1969 nu exista formula de investire a unei sentinte ca in prezent (definitiva si irevocabila).
Daca stie cineva, rog mult sa posteze aici.
Va multumesc!
Nu, chiar daca nu exista formula definitiva si irevocabila. Acea sentinta putea fi atacata la vremea respectiva prin caile de atac extraordinare existente.
Multumesc de raspuns, dar imi poti spune te rog si o lege/dispozitie orice, care sa faca referire la faptul ca, in contextul in care in 1969 nu exista atributul de "irevocabila" data unei sentine, acesta se putea regasi sub o alta forma, sau pur si simplu, definitiva insemna si executorie?
Multumesc
Codul de procedura civila va lamureste.
Practic noi nu intelegem ce doriti dvs. daca nu ne dati amanunte.
O sentinta definitiva din anul 1969 (atat este precizat in sentinta - definitiva, fara irevocabila etc.., banuiesc ca la momentul anului 1969 nu erau redactate ca si in prezent), ma intereseaza daca mai poate fi contestata in prezent, daca exista un suport juridic pentru a fi contestata.
In prezent se spune: definitiva si irevocabila, dar la vremea aceea nu se folosea termenul "irevocabil".
Intrebarea mea este daca acest termen avea o alta denumire sau sau se subintelegea ca o sentinta definitiva este indreptatita sa fie si pusa in executare fara alte mijloace de atac.
Va multumesc!
N-am prea inteles ce vrei de fapt ... dar hai sa facem ceva istorie.

"Secretul" lipsei mentiunii irevocabile sta in faptul ca dispozitiile referitoare la apel au fost abrogate in 1952 si reintroduse in codul de procedura civila in 1993. In acesta perioada aveam o singura cale ordinara de atac - recursul.