avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sentinta definitiva din 1969 - o intrebare va rog.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sentinta definitiva din 1969 - o intrebare va rog.

Va rog, daca stie cineva exact:
O sentinta definitiva data in anul 1969 mai poate fi atacata in prezent?
Mentionez ca sentinta este definitiva dar nu este specificat si irevocabila. Este ea executorie?
Cred, nu sunt sigur, ca in 1969 nu exista formula de investire a unei sentinte ca in prezent (definitiva si irevocabila).
Daca stie cineva, rog mult sa posteze aici.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:43, 17 Februarie 2008
Sigur e o sentinta? Sau au promovat o actiune in revendicare.
Cred ca ar trebui mai multe amanunte.
nu stiu nici eu prea multe detalii, o cunostinta de familie se confunta cu problema asta si stiu doar ca are o sentinta definitiva favorabila din 1969.
Ultima modificare: Luni, 18 Februarie 2008
ContSters46797, utilizator
Incearca sa afli mai multe amanunte despre aceasta problema.
Acea sentinta definitiva din 1969 putea fi atacata prin caile extraordinare de atac din acea perioada si pe care le-am mentionat mai sus.
In 1969 hotararile pronuntate de catre instantele de recurs erau definitive, nu exista si termenul de hotarare irevocabila. Calea de atac a apelului nu exista in perioada aceea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revizuire sau contestatie in anulare Angela Rauta Angela Rauta Sunt nedreptatita in dosarul nr 1642/277/2008 al judecatoriei Patarlagele pentru ca Tribunalul Buzau a dat o Decizie definitiva si irevocabila pe data de 20 ... (vezi toată discuția)
Daca pierd recursul mai am alta cale de atac? Mortis Mortis Daca pierd recursul (este vorba de o cauza civila) mai am alta cale de atac? Sau sentinta data va fi definitiva si irevocabila? Multumesc! (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca bep bep Stie cineva daca mereu s-a pus pe hotararile judecatoresti stampila cu definitiv si irevocabil in momentul in care au trecut termenele de apel/recurs? Sau au ... (vezi toată discuția)