avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sentinta definitiva din 1969 - o intrebare va rog.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sentinta definitiva din 1969 - o intrebare va rog.

Va rog, daca stie cineva exact:
O sentinta definitiva data in anul 1969 mai poate fi atacata in prezent?
Mentionez ca sentinta este definitiva dar nu este specificat si irevocabila. Este ea executorie?
Cred, nu sunt sigur, ca in 1969 nu exista formula de investire a unei sentinte ca in prezent (definitiva si irevocabila).
Daca stie cineva, rog mult sa posteze aici.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:43, 17 Februarie 2008
multumesc d-na romascanu, este aproape ce vroiam. d
aca imi puteti spune va rog si unde as putea gasi informatia asta in mod oficial v-as fi recunoscator.
Sa stii ca nici eu nu citeam in studentie partile introductive din tratatele de procedura, dar sa vezi ce interesante devin.. cu timpul. Daca nu ma-nsel ai luat examenul de admitere in avocatura...
In Tratatatul de proc civ al lui V.M.Ciobanu gasesti informatia in partea introductiva la caile de atac (nu ma pune acum sa caut ca-i prea de dimineata). Daca ai un program legislativ vezi variante anterioare ale c.proc. civ.
Va multumesc inca o data, am sa caut acolo unde mi-ati recomandat.
Si da, aveti dreptate, in noiembrie am luat examenul de primire in profesie.
O zi buna!
Imi aduc aminte de primul meu examen la civil cand au fost 2 intrebari din prefata. :)


romascanu a scris:

Sa stii ca nici eu nu citeam in studentie partile introductive din tratatele de procedura, dar sa vezi ce interesante devin.. cu timpul. Daca nu ma-nsel ai luat examenul de admitere in avocatura...
In Tratatatul de proc civ al lui V.M.Ciobanu gasesti informatia in partea introductiva la caile de atac (nu ma pune acum sa caut ca-i prea de dimineata). Daca ai un program legislativ vezi variante anterioare ale c.proc. civ.
In 1969 era in vigoare Codul de Procedură Civilă al României din 01/01/1958, publicat in BRO nr. 0 - 01/01/1958. Art.377 care se refera la hotararile definitive, modificat prin decretul nr. 132 din 19 iunie 1952, avea urmatorul continut :
Sînt hotărîri definitive, dacă au fost date după chemarea părţilor:
1. hotărîrile instanţei de fond, care nu au fost atacate cu recurs, sau, chiar atacate cu recurs, dacă judecata acestuia s-a perimat sau recursul s-a respins;
2. hotărîrile date de instanţa de recurs prin care aceasta rezolvă fondul pricinii.

Hotararea definitiva din vremea respectiva este echivalenta cu hotararea definitiva si irevocabila de azi.
Din categoria cailor ordinare de atac la vremea respectiva facea parte numai recursul, intrucat apelul a fost abrogat.
Impotriva hotararii definitive respective, partea nemultumita putea exercita caile extraordinare de atac de atunci, si anume : Contestaţia în anulare, revizuire, recurs in supraveghere.

Alte discuții în legătură

Revizuire sau contestatie in anulare Angela Rauta Angela Rauta Sunt nedreptatita in dosarul nr 1642/277/2008 al judecatoriei Patarlagele pentru ca Tribunalul Buzau a dat o Decizie definitiva si irevocabila pe data de 20 ... (vezi toată discuția)
Daca pierd recursul mai am alta cale de atac? Mortis Mortis Daca pierd recursul (este vorba de o cauza civila) mai am alta cale de atac? Sau sentinta data va fi definitiva si irevocabila? Multumesc! (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca bep bep Stie cineva daca mereu s-a pus pe hotararile judecatoresti stampila cu definitiv si irevocabil in momentul in care au trecut termenele de apel/recurs? Sau au ... (vezi toată discuția)